Könyv

Einar Kárason: Viharmadarak

Könyv

Egyetlen egyszerű és hideglelősen konkrét szituációt bont ki rövid, de lendületes regényében a magyarul most debütáló reykjavíki író – egyszerűt, de rendkívülit. 1959 februárjában az Új-Fundland partjaihoz közeli zavaros vizeken, a Csüllő-talapzatnak nevezett tengerrész hegynyi hullámain fel-le liftező halászhajó, a Máfur kapitányának ki kell küldenie négy emberét az előbástyára (a fedélzet elülső részére), hogy vascsövekkel és kalapácsokkal kíséreljék meg leverni a köteleket, sodronyokat, csörlőket bevonó, a mínusz 14 fokos hóviharban egyre csak vastagodó jégpáncélt. E jégtömegtől a vörös sügérek ezreivel teletömött hajótest aggasztóan orrnehéz lett, a legénység viszont nem akar meghalni. A sokat látott fedélzetmester meg éppenhogy meg akar, csak nem így: matróz nem fulladhat jeges vízbe, a matróz meleg, szárazföldi kocsmákban öli meg magát fáradságos munkával. A valós eseményekből dolgozó Kárasont mégsem az egyéni sorsok és nem is a katasztrófanarratívák sorsszerűsége érdekli, hanem ember és természet drámai szétválaszthatatlansága. A halászhajó ebben a szövegben nem az elbeszélés tere, hanem a két szféra ütközőzónája: a hajómechanikai leírások, a halászati szakkifejezések fenséges nautikai líraként hömpölyögnek. Ez adja a regény esztétikai tőkesúlyát. Az idősíkok váltogatásával Kárason fokozatosan tágítja a horizontot, magabiztosan mélyíti el a szöveget, miközben a fáradtságtól józan eszüket vesztő, halálfélelemtől reszkető férfiak pszichéjébe is betekintést nyújt.

Fordította: Patat Bence. Magvető, 120 oldal, 2699 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.