Könyv

Gróf Bánffy Miklós: Kései levelek (1944–1949)

  • - banza -
  • 2018. április 22.

Könyv

Grafikus, díszlettervező, regényíró, drámaszerző, külügyminiszter, erdélyi főúr, de Bánffyt manapság leginkább az Operaház intendánsaként emlegetik, aki 1917-ben előadatta Bartóktól A fából faragott királyfit, és aztán a Kékszakállút is. Illés Endre nagy ívű esszéjében nagyméretű dilettánsnak nevezte, noha a szó legjobb értelmében, hiszen szerinte Proust és Kafka is műkedvelő volt. Oh, hogyne…

Magam egyszerűen tehetséges embernek mondanám. Főleg az irodalom terén csillantak fel képességei: pár novella (a legjobb a Farkasok), a háromkötetes Erdélyi történet bizonyos részei, és Emlékeim című memoárjának néhány briliáns szakasza. Talán az ún. Élethez volt a legtöbb tehetsége, bár életművésznek mégsem mondhatjuk, hiszen az ún. Történelem gondoskodott arról, hogy a számára már második világháború végén amolyan úri clochard legyen; román állampolgárként Erdélyben ragadt, így képtelen volt visszautazni Budapesten élő feleségéhez és lányához. Mire megkapta az útlevelet, addigra lánya már egy amerikai tiszt nejeként élt Casablancában.

E családi végvonaglás dokumentumait közli a remek kötet. Ismeretlen anyagot is kapunk, a gróf felesége, a híres színésznő, Váradi Aranka 3500 oldalas, teljes kiadásra váró naplójának részleteit, benne ilyen mondatokkal, például 1944-ből: „Az oroszok nyomulnak előre, a németek hátrálnak. Márc. 14-én van nálunk nagy koktélparti, 86 ember, csupa ifjúság, reggel 6-ig akarnak maradni…”

Szépmíves könyvek, 2018, 493 oldal, 5490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.