Könyv

Győri Balett 40

Könyv

Reprezentatív és monumentális: ez a két legjellegzetesebb tulajdonsága a Győri Balett 40. születésnapjára ki­adott albumnak. A szövegek 40 évnyi pálya dicséretét zengik – a rajongási szakasz után valamelyes mértéktartással, nem hallgatván a hullámvölgyekről sem, hiszen négy évtizednyi munka nem állhat folyamatos tündöklésből. Hogyan vált társulattá egy fiatal és lelkes évfolyam, és milyen küzdelmekkel járt a Győri Balett létrehozása a 70-es évek kultúrpolitikai helyzetében? Hogyan nőtte ki magát ez a csapat váratlan gyorsasággal a modern balett egyik vezető magyarországi képviselőjévé? Mindez azok számára is izgalmas olvasmány lehet, akik nem elkötelezett hívei a balett műfajának. A kötet interjúi sok személyességet hoznak a történetbe, bemutatva a koreográfusoktól a volt és jelenlegi táncosokon keresztül a tervezőkig minden érintettet. Az album szövegei és gazdag képválogatása – főként Bánkuti András remek fotóiból – végigvezetik, sőt beavatják az olvasót-nézőt a 40 évnyi repertoár előadásaiba, Markó Ivántól és a béjart-i hatásoktól elindulva egészen Kiss János és Velekei László jelenlegi vezetéséig. Nagy titkok azonban nem derülnek ki. A Markó Iván irányítása alatti kezdeti évek csodásan vannak dokumentálva, ám a hirtelen szétválás okait a társulat tagjai továbbra is megtartják maguknak. A trupp jelenéről és jövőjéről pedig kevés szó esik.

MMA Kiadó, 2019, 368 oldal, 6800 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.