Henning Mankell: A gyilkosnak nincs arca

  • - kg -
  • 2011. december 8.

Könyv

Kurt Wallander 42 évesen jött a világra - Henning Mankell csak a sokrészes sorozat utolsó előtti köteteként írta meg a nyomozó ifjúkorát.


Az előzmények A piramis című (nálunk tavaly megjelent) kötetben láttak napvilágot, Wallander tehát úgy lesz újból 42, úgy lép színre újból első alkalommal A gyilkosnak nincs arca című sorozatindító regényben, hogy immár mindent tudunk ifjonti éveiről. Ez mindenképp új fejlemény, a Wallander-univerzum visszafelé tágult, noha hősünk ébredése ettől még nem tűnik kevésbé keservesnek; a brutális kettős gyilkossághoz riasztott nyomozó nemcsak erotikus álmai asszonyát nem találja maga mellett, de álmai Svédországát sem, melyben az idegengyűlölet és az erőszak még távolról sem öltött olyan méreteket, mint a maiban (a regényben 1990-et írunk). Wallander olykor eltűnődik, hogy milyen volt hazája szőkesége, amikor még mindenki szőkének tűnt s jól fésültnek, a nők pedig még szoknyát viseltek, s nem magas hivatalt. Wallander valójában az égvilágon semmit és senkit sem talál, sem a nyakába szakadt gyilkosság elkövetőit, sem a szeretteit, akik vagy nem hajlandók szóba állni vele, vagy ha mégis, abban nincs köszönet. Wallander hűlt helyek közt rohangál, kihűlt testek és kihűlt viszonyok közt ingázik naphosszat, s mert másképp beleőrülne a magányába, hát nyomoz. Akkurátusan és kitartóan, kitartó nehezteléssel önmaga s lankadatlan keserűséggel a megváltozott világ iránt. A krimiirodalom nagy kiábrándultjai mellett még így is csak egy kis kiábrándult; távolról sem mitikus alak, ahhoz túlontúl kispolgár és túlontúl sokat rágódik azon, hogy jut-e pénze az új hifire. Még csak nem is az övé az egyetlen hitelt érdemlő balsors: Mankellnél az a jó, hogy bármely pillanatban, bármely bekezdés rejtekéből előugorhat egy teljesen hiteles szerencsétlen, valaki a Svédországot lakó sok svéd közül.

Fordította: Tótfalusi István. Mérték Kiadó, 2011, 302 oldal, 2999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.