Képregény

Judge Dredd – Minden birodalom elbukik

  • - kg -
  • 2020. május 2.

Könyv

Van egy rossz, meg egy rossz, és még egy rossz hírünk, noha amit mondani fogunk, az minden Dredd-rajongó számára maga az istenáldás és persze evidencia is. Szóval történt egy kis nukleáris ez meg az 2070. június 12-én. Az egész nem tartott tovább egy napnál, 13-ára már el is pusztult a Föld java része. Ami maradt: a megavárosok és összezsúfolt lakóik. Az apokalipszishez kellett a brit 2000 AD magazin is, melynek második számában jelent meg először John Wagner és Carlos Ezquerra szigorú állkapcsú teremtménye, a Piszkos Harrynél ezerszer keményebb Dredd bíró, akinek állandó sisakviselete túl nagy kihívás elé állította a Stallone-féle filmváltozatot. A sisakot levették, a film megbukott. Hogy Dredd mozgatórugóit (nyugalom, nincs sok neki) megértsük, fontos tudni, hogy számos rajzoló által megformált alakjában a rendőr, a bíró és az ítélet-végrehajtó találkozik, ezért is szeretjük annyira. A faéket szokták még vele kapcsolatban említeni, illetve azt, hogy egyike a legnépszerűbb brit képregényfiguráknak. Amikor Esperanza először megrajzolta, Wagner, a szerzőtárs csak annyit mondott: Fucking Hell! E két szó remekül leírja Dredd karrierjét, amelynek egy sokat idézett pontján 500 millió embert nyírt ki egy gombnyomásra. Erre még a keményvonalas dreddesek is felkapták a fejüket, de a mi Dreddünk már csak ilyen. Nem ilyen horderejű, de kellemes „fucking hell” érzést kínál a 2000 AD 43 éve futó sorozatának első hazai kötete is (író: Michael Carroll), amelyben a 2018-ban elhunyt Ezquerra egy kései munkáját is elcsíphetjük.

Fordította: Lunczer Gábor. Fumax, 2019, 232 oldal, 5995 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).