Könyv

Kolozsi Angéla: Emília és az angyal, akit Körmöczi Györgynek hívnak

  • - urfi -
  • 2015. január 20.

Könyv

Hazudj még nekem – sóhajt a könyv végén az egyszeri olvasó, aki addigra már többször felbosszantotta magát azon a megátalkodott ontológiai optimizmuson, amely minden szereplőt esendő, ám melegszívű, jóra törekvő figurának mutat, akiket végül keblére ölel a nehéz, édes élet.

De mindig gyorsan helyreállt az ízléses egyensúly: egy pontos meg­figyelés, valami szomorú háttérzaj vagy Gyöngyösi Adrienn tétova, póztalan rajzai kirántották a szirupból a történetet. Ami első pillantásra nem tűnik különösebben erede­tinek, sőt, nézhetünk rá akárhányszor, a sztori tartóoszlopai vaskos klisék: az angyalok emberbőrbe bújnak, és élvezik, az emberek pedig először nem hisznek az angyalokban, de aztán stb. Az angyal még Nicolas Cage-nél és Bruno Ganznál is kevésbé angyalszerű: ügyetlen, sértődékeny, szakadt és borostás mamlasz, aki látszólag nem sok hasznot hajt védencének, a kisiskolás Emíliának. Hamar kiderül azonban, hogy hiába eszi meg a tortáját, és hiába tehetetlen az iskolai vagy családi gondokkal szemben, Körmöczi György mégis jól vigyáz a lányra. Mert ha nem vagy egyedül, még mindig történhet valami, állítja határozottan a könyv, amelynek titkos főtémája természetesen a magány. Amikor pedig a szabadnapos angyalok földet érnek Budapest nyolcadik kerületében, ahol nincs mit enniük, és nincs hol aludniuk, akkor rájövünk, honnan olyan ismerős Körmöczi György szakadt ruhája, borostás ábrázata – és már azt a néhány suta mondatot is könnyű szívvel elnéznénk az első könyves szerzőnek, ha még hazudna valami szépet.

Pagony, 2014, 118 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.