Könyv

Lizanka

Könyv

Nem lehet autista, mert nő. És egyébként is, az autisták olyan furcsán viselkednek, hogy bárki egyből felismeri őket. Sokáig élt ilyen tévhit még szakemberek körében is, akik, mondjuk úgy, valamilyen személyiségzavarral küzdő emberekkel foglalkoztak. Nem csoda hát, ha félrediagnosztizáltak pácienseket, nem megfelelő terápiát, támogatást kaptak olyanok, akiknek az életminőségük függött ettől.

Lizanka úgy nőtt fel, hogy azt érezte, valami baj van vele. Nem értette, miért más, mint a többiek, mitől szorong folyton. A gyerekkora sem volt könnyű, de már nagyon korán meglepő tudatosság jellemezte. Már hatévesen tudta, hogy meg fogja változtatni a nevét, mert az, amit a szüleitől kapott, nem hozzá való. Kilencévesen akart először öngyilkos lenni, a sok kudarc és kiközösítés miatt hajlamos volt a depresszióra, volt konkrét kiváltó oka is tettének, de akkorra azt gondolta, „ennek így nincs értelme”. Később több kísérlete volt, de ahogy mondja, csak kétszer akart tényleg meghalni. Éveket töltött kórházban, megjárta a pszichiátriát, volt zárt osztályon, majd lényegében rájött, elég nagy a valószínűsége, hogy mégiscsak autista. Az Egy autista lány története a bezártságtól a teljes élet felé alcímű megkapó, személyes narratíva érdekfeszítő olvasmány, kis magyar egészségügyi korrajz, de jó példa, önismereti sikertörténet is, amely reflektív kis­okossal és Orosz Ildikó autizmus-szakértőkkel készített fontos interjúival egészül ki. Bár minden autista egyedi eset, az érintettek másfajta idegrendszeri működése mutat általánosított, de közös je­gyeket. Az akár kiemelt forrásanyagnak is beillő könyvről bárki érezheti, hogy lényegében megkerülhetetlen, mert úgy informál, hogy hasznosítható tudást ad, ezért könnyebb megérteni, felismerni, segíteni az olyan embereket, akik másképp élik meg az életet.

 

Oravecz Lizanka–Orosz Ildikó: Lizanka, HVG Könyvek, 2017, 224 oldal, 3200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.