KÖNYVMELLÉKLET - visszhang

Mán-Várhegyi Réka: Boldogtalanság az Auróra-telepen

  • - urfi -
  • 2014. július 12.

Könyv

Első kötetes íróként, ráadásul látványos előnnyel került irodalmi sikerlistánk dobogójára - ilyen se volt még. A kiadói szerkesztőként dolgozó szerző úgy van a pályakezdéssel, mint az okos lány a mesében: látszik is rajta, meg nem is. Az egységes összképet nyújtó novellák technikailag kiforrottak, az útkeresés nyomait, ha voltak, eltüntették gondos kezek; ugyanakkor a bennük megjelenő világok sokszínűsége csapongó kíváncsiságról árulkodik. Sokszor nem tart ki a figyelem, túl rövid az írás, vagy kapkodva vágtatunk át egy történeten; máskor viszont éppen a tömörítés ügyessége vagy egy aprólékos leírás ragad magával. Minden a kivágáson múlik: felvillan egy jelenet, és ez az időben vékony szelet tartalmazza a főszereplő egész életét, de a sztori végét nem ismerjük meg, ahogy az odáig vezető lélektani folyamatoknak is csak részletei sejlenek fel. Veszélyes játék ez, hiszen ezek az életdarabok könnyen válnak súlytalanná: a Minden vonalban például a két barátnő, illetve a terhes lány körül bábáskodó anya és a javasasszony egyaránt megmaradnak furcsa figuráknak, akikkel voltaképpen nem történik semmi. A Berlinben élő magyar sztárművész kiállításmegnyitón előadott közhelyes élettörténete (Az ihlet súlya) felszínes filmjelenetbe torkollik. A nyitónovellában viszont hiába áll az idő, végig húzza-vonja az olvasó gyomrát valami, ahogy elolvasta az első oldalon a mondatot: "Kövér, aranyeres családba születtem egy kétpetéjű ikerpár fiatalabbik tagjaként." Adná magát, hogy a család egész életre megbéklyózó reménytelenségét lássuk központi elemének, vagy épp a női sorsok, a magyar vidék, esetleg az értelmiségi lét ismerős mocsarának érzékeny, humorral szelídített leírását ünnepeljük benne, de a könyv épp attól igazán vonzó, hogy a Messi-alteregóvá változó feleség kissé kilógó abszurdjával is képes mélyre fúrni a fejünket a kilátástalanságba.

JAK-Prae.hu, 2014, 206 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.