KÖNYVMELLÉKLET - visszhang

Mán-Várhegyi Réka: Boldogtalanság az Auróra-telepen

  • - urfi -
  • 2014. július 12.

Könyv

Első kötetes íróként, ráadásul látványos előnnyel került irodalmi sikerlistánk dobogójára - ilyen se volt még. A kiadói szerkesztőként dolgozó szerző úgy van a pályakezdéssel, mint az okos lány a mesében: látszik is rajta, meg nem is. Az egységes összképet nyújtó novellák technikailag kiforrottak, az útkeresés nyomait, ha voltak, eltüntették gondos kezek; ugyanakkor a bennük megjelenő világok sokszínűsége csapongó kíváncsiságról árulkodik. Sokszor nem tart ki a figyelem, túl rövid az írás, vagy kapkodva vágtatunk át egy történeten; máskor viszont éppen a tömörítés ügyessége vagy egy aprólékos leírás ragad magával. Minden a kivágáson múlik: felvillan egy jelenet, és ez az időben vékony szelet tartalmazza a főszereplő egész életét, de a sztori végét nem ismerjük meg, ahogy az odáig vezető lélektani folyamatoknak is csak részletei sejlenek fel. Veszélyes játék ez, hiszen ezek az életdarabok könnyen válnak súlytalanná: a Minden vonalban például a két barátnő, illetve a terhes lány körül bábáskodó anya és a javasasszony egyaránt megmaradnak furcsa figuráknak, akikkel voltaképpen nem történik semmi. A Berlinben élő magyar sztárművész kiállításmegnyitón előadott közhelyes élettörténete (Az ihlet súlya) felszínes filmjelenetbe torkollik. A nyitónovellában viszont hiába áll az idő, végig húzza-vonja az olvasó gyomrát valami, ahogy elolvasta az első oldalon a mondatot: "Kövér, aranyeres családba születtem egy kétpetéjű ikerpár fiatalabbik tagjaként." Adná magát, hogy a család egész életre megbéklyózó reménytelenségét lássuk központi elemének, vagy épp a női sorsok, a magyar vidék, esetleg az értelmiségi lét ismerős mocsarának érzékeny, humorral szelídített leírását ünnepeljük benne, de a könyv épp attól igazán vonzó, hogy a Messi-alteregóvá változó feleség kissé kilógó abszurdjával is képes mélyre fúrni a fejünket a kilátástalanságba.

JAK-Prae.hu, 2014, 206 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.