PITTI ZOLTÁN: GAZDASÁGI TELJESÍTMÉNYEK KONTRA TÁRSADALMI ELVÁRÁSOK

  • B. I.
  • 2010. november 25.

Könyv

A kötet a Napvilág Kiadó és a Politikatörténeti Intézet azon sorozatának a része, amely a rendszerváltás óta eltelt 20 év társadalmi-gazdasági folyamatait elemzi. A Corvinus Egyetem kutatója, korábbi adóhivatali elnök (1994-1997) által jegyzett jelen darab a kifejezés jó értelmében vett ismeretterjesztő munka: jól olvasható, közérthető szöveg, ami azonban egyszerűségre törekvő fogalmazása ellenére sem válik szájbarágóssá.
A kötet a Napvilág Kiadó és a Politikatörténeti Intézet azon sorozatának a része, amely a rendszerváltás óta eltelt 20 év társadalmi-gazdasági folyamatait elemzi. A Corvinus Egyetem kutatója, korábbi adóhivatali elnök (1994-1997) által jegyzett jelen darab a kifejezés jó értelmében vett ismeretterjesztõ munka: jól olvasható, közérthetõ szöveg, ami azonban egyszerûségre törekvõ fogalmazása ellenére sem válik szájbarágóssá.

Pitti Zoltán rendszerezett, áttekinthetõ összegzését adja az elmúlt évtizedek (rövid kitekintés erejéig az 1989 elõtti húsz év) hullámzó teljesítményû magyar gazdaságának. Érdekes egyik kiinduló tétele is, miszerint bár az 1990-es évek külföldi beruházásai nélkül a magyar gazdaság nem lendült volna ki a holtpontról, a politika nem sáfárkodott jól a lehetõséggel: úgy vélte, most már minden rendben, s a társadalmat nem akarván fölöslegesen ingerelni, lemondott arról, hogy a valódi modernizációhoz biztosítsa a kereteket - és jórészt ennek hiányából származnak mai problémáink is. Ezek egyik legveszélyesebb következménye az lehet, hogy a forráshiányos, mind versenyképtelenebb gazdaság és fõképp a politika a látszólag könynyebb utat választva befelé fordul, s kiszakad a nemzetközi térbõl. Az írás nem bonyolódik fölösleges politikai fejtegetésekbe, következtetéseit a reálfolyamatok analízisébõl vonja le. Más kérdés, hogy a konklúziók alapján vázolt jövõkép helyenként optimistának tetszik, de a szerzõ munkája nyomdába adásakor aligha kalkulált forradalommal és annak vívmányaival.

Napvilág, 2010, 228 oldal, 2600 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.