Képregény

Sean Murphy: Batman – Fehér Lovag

  • - kg -
  • 2020. július 4.

Könyv

Joker, aki a barátai szerint is egy külön elmeállapot, soha nem látott magasságokra/
mélységbe tör/süllyed: politikai pályára lép. Hogy mely hazai párt soraiban mutatna a legjobban egy ilyen alak, az is megérne egy keménytáblás gondolatkísérletet, de Sean Murphy nyolcrészes White Knight c. sorozatában nincs helye az aktuálpolitikai kikacsintásoknak, itt minden Joker és Batman kőkemény és őszinte drámájának, testi-lelki összefeszülésének lett alárendelve. Joker polgári nevét (Jack Napier) és újsütetű józanságát latba vetve a legdörzsöltebb populistákat is megszégyenítő módon tör politikai babérokra, és amit mond, abban van ráció: hazafias szóla­mai­ban Gotham mocskát, az égig érő korrupciót ostorozza, s a legfelső 1 százalékra mutogatván az elnyomott 99 százalék szívéhez szól. Batmanen pedig mi mást is kérne számon, mint a közszolgák elszámoltathatóságát! S úgy tűnik, az ember, akit korábban Jokernek hívtak, mindezt komolyan is gondolja, csakhogy ezt a fordulatot nem mindenkinek veszi be a gyomra. Nemcsak az erőszak élvezetébe bódult Batman háborog egyre aggasztóbb mértékben, de néhány fő- és algonosz is összevonja izgalmas vonalú, huncut szemöldökét.

Joker útja a jótevésig látványos ütközetekkel van kikövezve, a legnagyobb harcot persze önmagával és Batmannel kell megvívnia – a dráma kellemesen magas hőfokon pörög mindvégig. Aki nem áll készen Joker lelkének finomabb rezdüléseire, nem lesz maradéktalanul boldog, mindenki más viszont remekül fog szórakozni.

Fordította: Sepsi László. Fumax, 2020, 216 oldal, 5995 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.