Könyv

Ferenc pápa megmondja

Könyv

Nem kell ahhoz vallásosnak lenni, hogy valaki elismerje Ferenc pápa progresszivitását és szónoki képességeit. Afelől azonban már lehetnek kétségeink, hogy ha a kezünkbe kerül egy könyv a pápa összegyűjtött beszédeivel és írásaival, mekkora izgalmakra számíthatunk.

Azoknak, akik attól félnek, bibliai példabeszédeken és teológiai útvesztőkön kell átverekedniük magukat, hogy elérjenek a nagy igazsághoz, van egy jó hírünk: nem. A Ferenc beszédeit összegyűjtő könyv sokkal inkább tekinthető filozófiai kalandozásnak a modern kor emberét érintő kurrens problémák labirintusában, mint vallásos kinyilatkoztatásnak. Persze mégiscsak Isten földi helytartója írja a szövegeket, így arra ne számítsunk, hogy a Jóisten, A jelenések könyve vagy az evangéliumok nem kerülnek elő, mégis túlsúlyban maradnak az olyan kérdések, mint a klímaváltozás, a fake news vagy a szegénység. A könyv első fele a 2015-ös Laudato si’ enciklika rövidített változata, ahol Ferenc pápa olyan részletességgel elemzi a klímaváltozást és annak várható gazdasági és társadalmi következményeit, hogy egyszerre tűnik politikusnak, társadalomtudósnak és természettudósnak. A bolygó pusztulását nem feltétlenül Isten büntetésének tartja, sokkal inkább az egyén felelősségét és az anyaföldre is kiterjedő szeretet szükségességét hangsúlyozza. Ugyanilyen érzékenységgel beszél a menekültekről, az útkereső fiatalokról vagy az erőszakot átélőkről. A kötetet érdemes Ferenc pápa füveskönyvének tekinteni, filozófiai gondolatébresztőként, vitaindítóként. Viszont semmiképpen se akarjunk a könyvön gyorsan átszaladni, ahhoz túl sűrű és kissé nehézkes olvasmány.

Szerkesztette: Király Levente. Corvina Kiadó, 2020, 280 oldal, 3490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.