Könyv

Steven Saylor: A fúriák haragja

  • - urfi -
  • 2016. január 17.

Könyv

Tiszta Star Wars! Miután a lelkes olvasók 12 köteten át követték a Gordianus nevű „nyomozót” szerte a Római Birodalomban i. e. 80-tól 46-ig, hirtelen visszaugrunk a történetszövés szempontjából kellemetlenül megöregedett hős fiatalkorába, hogy megismerjük az előtörténetet. A hét csoda és A nílusi rablók ezzel az új könyvvel együtt külön trilógiává vált a sorozaton belül, amivel új olvasók is becsatlakozhatnak a Roma Sub Rosa cím alatt futó végeláthatatlan regényfolyamba.

Amikor a sorozat közepén – és először Budapesten – itt járt, Saylort nemcsak meginterjúvoltuk, hanem kritikánkban meg is dicsértük (lásd: Gordianus csomók, Magyar Narancs, 2006. július 27.), mint olyan szerzőt, aki nem történelmi tényeket szúr bele a regénybe, hanem fordítva, a bősz levéltárazás során megismert történeteket éppen csak kicsit bolondítja meg némi fikcióval. Márpedig a történelmi krimik olvasói – mint azt Saylor sikere is mutatja – pont arra vágynak, hogy a valós politikai események mellett a hétköznapi élet aprólékos és autentikus leírásából is okulhassanak. Mindez igaz az új részre is, amely jórészt Asia provinciában játszódik i. e. 88-ban, amelyet ekkor hódított meg a pontoszi Mithridatész, és ezzel szoros összefüggésben Epheszoszban több tízezer rómait öltek halomra. Az ifjú Gordianusnak és elragadó rabszolganő­jének pedig természetesen pont most kell odamennie.

A könyv nyelvi és gondolati árnyaltságáról képet kaphatunk egyik kedvenc mondatomból: „De fiatal voltam, és messze járatlanabb a világ dolgaiban, mint életem későbbi szakaszaiban.” Jó, de ki keres itt árnyaltságot?

Fordította: Heinisch Mónika. Agave, 2015, 336 oldal, 3580 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?