T´DOOR: Irodalmi történet, ahogy akarod ("Elő a Fabre-val!")

  • 1997. december 11.

Könyv

Mondom a Bélának, a Double Oscar nem jött be aztán se (ő az angol St. Leger napján, jövőjét látva, ezt a lovat is játszotta, vesztére) az ayri sprintben, de hogy a Schindler! Na, ez volt. Ellenben a két St. Leger mellett sokkal nagyobb ügyek történtek Párizsban. Előtörténettel. Mesélem Gy.-nak, ez egy irodalmi történet. Ezt el is felejtjük. Amikor ott tartok a mesében, hogy az André Fabre francia mesteridomártól idézi az újság: "Nem értek egyet Peslier-vel", az ő zsokéja volt épp, "Cash (Asmussen) nem követett el semmi olyan szörnyűt, mikor lovunkat beszorította a korláthoz; ez lovak egymás elleni harca és zsokéké". Azt mondja, mondom, Gy.: "De rémes tényleg ez az egész irodalom!" Röviden:

("Elő a Fabre-val!")

Mondom a Bélának, a Double Oscar nem jött be aztán se (ő az angol St. Leger napján, jövőjét látva, ezt a lovat is játszotta, vesztére) az ayri sprintben, de hogy a Schindler! Na, ez volt. Ellenben a két St. Leger mellett sokkal nagyobb ügyek történtek Párizsban. Előtörténettel. Mesélem Gy.-nak, ez egy irodalmi történet. Ezt el is felejtjük. Amikor ott tartok a mesében, hogy az André Fabre francia mesteridomártól idézi az újság: "Nem értek egyet Peslier-vel", az ő zsokéja volt épp, "Cash (Asmussen) nem követett el semmi olyan szörnyűt, mikor lovunkat beszorította a korláthoz; ez lovak egymás elleni harca és zsokéké". Azt mondja, mondom, Gy.: "De rémes tényleg ez az egész irodalom!" Röviden:

Adódott tavaly egy (Alízom nevére emlékeztető) Helissio nevű francia zseniló, sajnos kihagytam azt az ajándék pénzt is (szintén altiszti kis nyerésben álltam, azért), vele nyert egy Boef nevű zsoké "francia derbyt". Aztán levették róla őt, mint Swinburnt a dubaiak a Lammtarráról, és Peslier került rá, és megnyerte vele az Arcot, a legnagyobbnak nevezhető ilyen európai versenyt. (Oscar Schindler másodszor nyerte az ír St. Legert, ahogy Vintage Crop is, ezt úgy mondják akkor: "Csinál az Oscar egy vintage-t?" Csinált. Vintage Crop egyébként eleddig az egyetlen európai ló, ha igaz, aki az ausztráliai Flemingtont nyerte az ottaniak ellen. Óceánia nagy lóhely.) Megnyerte az Helissio az Arcot, kész. Írtam ezt. Oly fölénnyel szinte, mint az örök életű Sea Bird. Sea Bird olyan a lovak közt, mint írók közt, mit tudom, Csehov, Baudelaire.

A köv. évben feltűnt egy Peintre Célebre nevű új francia zseniló, megkapta a Peslier (az uralkodó francia champion). Az Helissio trénere nem a Fabre volt, de a Peintre Célebre-é igen. Vannak aztán a tulajok is, és a zsokék (bonyolult?) nekik is el vannak kötelezve. Akikéi a lovak. Egy-egy tulaj több trénernél is idomíttatja a lovait, egy-egy zsoké több trénernek és tulajnak is visz lovat, de ha a törzshelye (például Peslier-nél egy W nevű úr istállója) megkívánja, hogy kisebb lovat vigyen onnét egy kisebb helyen, kénytelen átadni a nagyobb helyen futó nagyobb lovat másnak. Így lett az, hogy a Peintre Célebre elvesztett egy nagy angliai versenyt, méghozzá nyergében a Cash Asmussennel, mert a Peslier-nek a W. bankár úr lován másutt kellett lovagolnia.

De ahogy Peslier a Peintre Célebre vereségének hírét meghallotta, nem mulasztotta el, hogy az árva kunjába ne küldje a texasit (Cash Asmussen). Hogy ha ő (Peslier) ült volna a nyeregben, nem veszít a Peintre Célebre. Mire Cash nem szólt semmit.

Jött egy II. nagycsoportos (nem I., mint az Arc) verseny Párizsban, öt ló ment, négy autszájder és Peslier-vel a nyergében egyszer végre megint a Peintre Célebre. Főpróba az Arcra. Akkora pénzeket tettek a Peintre Célebre-re az ottaniak, hogy 100 frankra 10 frank nyereményt fizetett volna csak, bár jó az is (akinek). Mi lett? Cash is vitt egy lovat, ezzel szépen beszorította a korláthoz a hajrára váró Peslier-t, akinek meg kellett kerülnie a Cash Asmussen lovát, és bőven csak második lett. A francia fogadók vesztettek, mint tudom én, 600 millió frankot. Peslier, hétfői angol szaklap: "A jó b... k... nagy... a Cash Asmussent, a r... á..." Etc. Cash: "Ez még a fejére is esett! No comment."

Mindenki várta a keddi fejleményeket. Nyilatkozott a Peintre Célebre edzője, André Fabre: "Nem értek egyet Peslier-vel..." Idéztem. Nagy szalagcím: "Fabre Backs Cash". Back = támogatni. Cash = pénz, olcsó vicc. Újság.

Na, ez békén elintéződött, gondolta (majdnem) mindenki. S jött a szerdai lap.

Fabre mester felkérte Niarchos (görög hajómágnás) örököseit, akiknek Cash Asmussen egyebek közt lovagolni szokott (egyebek közt nekik is), legyenek szívesek lovaikat sürgősen elvinni az ő tréningtelepéről. Koncentrálják más idomároknál a négylábúikat.

"Mit tehetünk?", felelték az utódok, s vitték a lovaikat.

Miért volt ez?

Mert Fabré mester a Cash Asmussent látni nem akarta többé beszédközelből.

Hát ez volt.

Kivel engedhetem meg én magamnak ezt az irodalomban? Ezt, úgy érzem, főleg velem engedheti meg magának bárki, ha nem épp más egyéb az érdeke.

Ezért etalon nekem a ló. Nem testi, hanem lelki. Nem lelki, hanem (sőt) több.

Ja, és Peintre Célebre, nyergében Olivier Peslier-vel nagy fölénnyel nyerte Pilsudski előtt az idei Arcot, Helissio sehol, és hm, nos.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.