„Sokszor csak beszélgetni jönnek be, vásárlási szándék nélkül. Sok esetben talán olcsóbban meg is tudnák venni a köteteket, mégis megéri az, hogy itt a boltban személyesen találkozunk, közösen hallgatunk zenét, megbeszéljük az új könyveket, akár az aktuálpolitikát is. Ez így van jól, ez egy nagy falu, jó értelemben mondva” – meséi Rédei Éva, a legrégebbi független könyvesbolt, a Láng Téka működtetője.
|
Miközben az apró, könyvekkel borított üzlethelyiségben beszélgetünk, ki-be járnak a vevők. Néhányan csak beugranak köszönni; van, aki az új könyvek után érdeklődik; van, aki a rendeléséért jött. „Úgy vonz ez a hely, mint a mágnes” – köszön el egy vásárló. De ez a személyesség nemcsak itt, hanem a független könyvesboltok javára jellemző. Sok a visszatérő vevő, „szinte hazajárnak”.
A személyre szabott kereskedelemnek az őrzői ezek a boltok. „A kis könyvesboltok azok, melyek olyan könyvkiadókkal is szerződnek, amelyekkel a nagyok nem. A kínálat sokrétűségét biztosítják, fontos őket védeni” – teszi hozzá Zentai Péter László, az MKKE igazgatója.
Az emberközpontúság azonban nem mindig elég ahhoz, hogy meg is álljon valaki a piacon. Hamarosan részletesen utánajárunk, hogyan lehet a nagy könyváruházláncok és az internetes kereskedők mellett labdába rúgni, és miért folytatják ezt a sokszor kilátástalan küzdelmet a független boltosok.
Addig is vár mindenkit a Kis Könyves Éj.