KÖNYVMELLÉKLET

Vadnyugati origó

  • - kling -
  • 2018. május 19.

Könyv

Író az, aki nem használja, hanem teremti a nyelvet. Ferdinandy György frissen megjelent novelláskötetében meggyőződhetünk ennek a magvas közhelynek az igazságáról. Pontosabban a helyzet még ennél is izgalmasabb. Ferdinandy szövegei ugyanis valahol a kettő határmezsgyéjén tántorognak. Hosszú oldalakon keresztül minden sorában ott világít a profizmus, aztán az egész építmény hirtelen beszakad egy gyenge hasonlat vagy szófordulat alatt.

De Ferdinandy a romokból újra­építi a mondatokat, és egy idő után meggyőződésem, hogy ez a rombolás-építés teljességgel tudatos nála. Nem az idegenben elbizonytalanodott anyanyelvtudás, hanem a saját hang folyamatos keresésének látványos bevállalása a tét.

Motorja ennek az a nem elhanyagolható tény, hogy szerzőnk ’56-ban emigrált, és íróként francia nyelven debütált, amúgy sikeresen, hiszen elnyerte a Saint-Exupéry-díjat. Itthon 1988-ban adták ki először magyarul. Most az emigráció harminc éve alatt született írásokból válogatott a kötet szerkesztője, meglehetősen tudatosan és jó ízléssel.

A novellafüzér ugyanis ebben a tálalásban kész regény, sőt dokumentumregény: pontos, tárgyilagos, szenvtelen hangszimfónia. Ferdinandy extrém módon képes sűríteni, egy-egy kurta bekezdésben teljes sorsokat tud elmesélni három jelzővel és egy határozószóval.

A mosoly albuma a maga 75 oldalnyi terjedelmével „regény a regényben”, kész Sorstalanság-embrió, megteremti az összes utána következő novella éghajlatát. Yuri, ezt a nevet sosem fogom elfelejteni.

Scolar Kiadó, 2018, 287 oldal, 3399 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.