Dokumentumfilm

An American Hero

Bill Teck: Stevie Van Zandt: Hírnök

  • - ts -
  • 2024. augusztus 7.

Kritika

Az idén kicsit megbicsaklott Bruce Spring­steen és az E Street Band nagyszabású világ körüli turnéja; pont a hozzánk legközelebb eső szakasz esett ki, elmaradt másik három mellett a prágai koncert is. 2025 júniusában térnek majd vissza, hogy pótolják a koncerteket.

Aki nem tud ennyit várni, be kell érnie a Max két és fél órás dokumentumfilmjével. Persze lesz tán már októberben doku a turnéról is, s azt sem hiheti komolyan senki, hogy a zenészek nehéz életéről szóló játékfilmek áradata elkerülné a Főnököt, úgy hírlik, Jeremy Allen White (A mackó) már le is szerződött a szerepére – azt még nem tudni, hogy ki játssza majd Steven Van Zandtot, aki ott volt majd’ minden kilométerkőnél.

A beígért életrajzi film Springsteen 1982-es Nebraska című albumának elkészültéről szól majd, Steven van Zandt csak ’84-ben lépett le… pont, amikor dőlni kezdett a lé – de ezt már ő mondja ebben a dokumentumfilmben (1984 a Born in the U.S.A. éve).

De ki is ez a Steven Van Zandt (Miami Steve; Little Steven)? A kérdés némileg álságos, hisz’ egy ilyen dokumentumfilm mi másról is szólhatna, mint épp erről? Hogy ki az a bekötött fejű csóka, aki ott gitározik a Főnök mellett. Vagy ki is játszotta abban a lidérces parókában Silvio Dantét a Maffiózókban. Két és fél óránk adatik most rá, ami egyfelől egy teljesen avatatlan újszülöttnek is elég az alapos ismeretséghez, másfelől a gyakorlott nézőt is megriasztja – nem lesz az kicsit sok egy dokumentumfilmnek? Éppenséggel négy fejezetre van osztva, tehát lehet úgy is nézni, mint egy sorozatot, de ilyet csak kevesen csinálnak. A dolog meg úgyis eldől a korai éveket taglaló első etap végéig.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”