Dokumentumfilm

An American Hero

Bill Teck: Stevie Van Zandt: Hírnök

  • - ts -
  • 2024. augusztus 7.

Kritika

Az idén kicsit megbicsaklott Bruce Spring­steen és az E Street Band nagyszabású világ körüli turnéja; pont a hozzánk legközelebb eső szakasz esett ki, elmaradt másik három mellett a prágai koncert is. 2025 júniusában térnek majd vissza, hogy pótolják a koncerteket.

Aki nem tud ennyit várni, be kell érnie a Max két és fél órás dokumentumfilmjével. Persze lesz tán már októberben doku a turnéról is, s azt sem hiheti komolyan senki, hogy a zenészek nehéz életéről szóló játékfilmek áradata elkerülné a Főnököt, úgy hírlik, Jeremy Allen White (A mackó) már le is szerződött a szerepére – azt még nem tudni, hogy ki játssza majd Steven Van Zandtot, aki ott volt majd’ minden kilométerkőnél.

A beígért életrajzi film Springsteen 1982-es Nebraska című albumának elkészültéről szól majd, Steven van Zandt csak ’84-ben lépett le… pont, amikor dőlni kezdett a lé – de ezt már ő mondja ebben a dokumentumfilmben (1984 a Born in the U.S.A. éve).

De ki is ez a Steven Van Zandt (Miami Steve; Little Steven)? A kérdés némileg álságos, hisz’ egy ilyen dokumentumfilm mi másról is szólhatna, mint épp erről? Hogy ki az a bekötött fejű csóka, aki ott gitározik a Főnök mellett. Vagy ki is játszotta abban a lidérces parókában Silvio Dantét a Maffiózókban. Két és fél óránk adatik most rá, ami egyfelől egy teljesen avatatlan újszülöttnek is elég az alapos ismeretséghez, másfelől a gyakorlott nézőt is megriasztja – nem lesz az kicsit sok egy dokumentumfilmnek? Éppenséggel négy fejezetre van osztva, tehát lehet úgy is nézni, mint egy sorozatot, de ilyet csak kevesen csinálnak. A dolog meg úgyis eldől a korai éveket taglaló első etap végéig.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.