Tévésorozat

Dr. Archipelago

Whiskey a sziklákon

  • - turcsányi -
  • 2025. január 29.

Kritika

Az 1976-os svédországi választások kampányidőszakában Olof Palme miniszterelnök ismét 1973-as kihívójával, Thornbjörn Fälldinnel vitázott.

Palme remek debattőr volt, lendületes, lehengerlő stílusa ez alkalommal is megmutatkozott, ám a szavazópolgárok a nehézkes, kicsit körülményes, a felmerülő problémákat érzelmi alapon megközelítő Fälldint szerették jobban, de annyira, hogy véget is vetettek a negyven éve tartó szociáldemokrata kormányzásnak. A Középpárt színeiben fellépő egykori s későbbi gazdálkodó, Fälldin ezután egyévnyi megszakítással, 1982 októberéig volt Svédország miniszterelnöke. A választópolgárok valahai szeretete (suta, bumfordi, nem beszélni szó sem idegen lengvidzs, de a mi fiunk, olyan, mint mi vagyunk, gamla husetben lakik és birkái is vannak) jelenik meg a Disney+ mai sorozatában, nagy adag iróniával nyakon öntve. A kis képernyőn is ugyanúgy szotyorogtatja a pipáját, mint a múltból ránk maradt mítoszok és legendák fordulatai közt.

A Whiskey a sziklákon amúgy színigaz történet, amelybe néhány kitalált szereplőt és fordulatot is belesuszteroltak, s még a béna címéről sem az alkotók tehetnek, hiszen az eset pont ezen a néven merült alá a kollektív történelmi emlékezetben. Történt ugyanis 1981 ködös októberének végén, hogy a győzhetetlen Krasznaja armija balti-tengeri flottájának egyik Whiskey-osztályú tengeralattjárója (az S–363-as) zátonyra futott svéd felségvizeken, közelebbről alig 10 kilométernyire Karlskronától, ahol történetesen a legnagyobb svéd haditengerészeti bázis is terpeszkedett, s ahol természetesen semmi keresnivalója nem volt. A magyarázat egészen máig az, hogy jaj-jaj, meghibásodott a navigációs rendszer, csak úgy történhetett, sehogy máshogy… Aki viszont megnézi ezt a sorozatot, vagy amúgy is hajlamos a különböző néplelkek fenekéig ellátni, az most megtudja a teljes igazságot.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.