Könyv

Magától nem jutott eszébe

Virginie Despentes: Kedves idióta

Kritika

A francia irodalom fenegyereke vagy punkja a regényeiben kritikusan és saját tapasztalatai alapján ábrá­zol­ja a társadalom peremére szorult emberek életét. Szegény és diszfunkcionális családban élt, de tizenévesen megszökött, hogy a groupie-k életét élje. Csoportos nemi erőszak áldozata lett, majd prostituáltnak állt és függőségekkel küzdött. 1994 óta az írásból él. Új regényének fő motívuma a #metoo.

A Kedves idióta az episztoláris regény hagyományára támaszkodik, de modern köntösbe öltözteti azt. Két középkorú ember, az író Oscar Joyack és a színésznő Rebecca Latte rendszeresen online üzeneteket váltanak, amelyeket időről időre Zoé Katana feminista blogger bejegyzései szakítanak meg.

A regény rámutat az internetes kommunikáció visszásságaira is. Rebecca és Oscar előbb egymást túllicitálva, durván sértegetik egymást, majd lehiggadva építő beszélgetés alakul ki az üzeneteikből. De a sérült Zoé alaposan megszenvedi az agresszív kommentkultúra pusztítását. A cselekmény ugyanakkor a szerző korábbi regényeihez képest nyugodtabb, a levelező forma révén a szereplők reflexiói, gondolatai kerülnek előtérbe.

Rebecca és Oscar ismerték egymást gyerekkorukban, de nemcsak emiatt tudnak egymáshoz közelebb kerülni, hanem azért is, mert mindketten az életkorukkal összefüggő válságot élnek át. A színésznő már alig kap szerepeket, az író pedig kénytelen azzal szembenézni, hogy bizonyos viselkedési normák a fiatal éveihez képest drasztikusan megváltoztak: ami egykor rendjén valónak számított, mára súlyos szankciókat von maga után.

Zoé a #metoo hullámain fedi fel a nyilvánosság előtt, hogy tíz évvel korábban Oscar zaklató viselkedése és a környezetük félrenézése, közönye miatt veszítette el a kiadói munkáját, s az élete, a karrierje az­óta sem jött egyenesbe. Az egykori zaklató nézőpontját is megismerjük, de – és ez a szöveg egyik nagy erénye – a komplex ábrázolás nem csap át a történtek relativizálásába. Oscar eleinte az állítólagos cancel culture áldozatának vallja magát, de kénytelen fokozatosan szembenézni a tényekkel, egyebek közt azzal, hogy nem is emlékszik, hogy a tudatmódosító szerek hatása alatt miket művelt a fiatal nővel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).