Könyv

Magától nem jutott eszébe

Virginie Despentes: Kedves idióta

Kritika

A francia irodalom fenegyereke vagy punkja a regényeiben kritikusan és saját tapasztalatai alapján ábrá­zol­ja a társadalom peremére szorult emberek életét. Szegény és diszfunkcionális családban élt, de tizenévesen megszökött, hogy a groupie-k életét élje. Csoportos nemi erőszak áldozata lett, majd prostituáltnak állt és függőségekkel küzdött. 1994 óta az írásból él. Új regényének fő motívuma a #metoo.

A Kedves idióta az episztoláris regény hagyományára támaszkodik, de modern köntösbe öltözteti azt. Két középkorú ember, az író Oscar Joyack és a színésznő Rebecca Latte rendszeresen online üzeneteket váltanak, amelyeket időről időre Zoé Katana feminista blogger bejegyzései szakítanak meg.

A regény rámutat az internetes kommunikáció visszásságaira is. Rebecca és Oscar előbb egymást túllicitálva, durván sértegetik egymást, majd lehiggadva építő beszélgetés alakul ki az üzeneteikből. De a sérült Zoé alaposan megszenvedi az agresszív kommentkultúra pusztítását. A cselekmény ugyanakkor a szerző korábbi regényeihez képest nyugodtabb, a levelező forma révén a szereplők reflexiói, gondolatai kerülnek előtérbe.

Rebecca és Oscar ismerték egymást gyerekkorukban, de nemcsak emiatt tudnak egymáshoz közelebb kerülni, hanem azért is, mert mindketten az életkorukkal összefüggő válságot élnek át. A színésznő már alig kap szerepeket, az író pedig kénytelen azzal szembenézni, hogy bizonyos viselkedési normák a fiatal éveihez képest drasztikusan megváltoztak: ami egykor rendjén valónak számított, mára súlyos szankciókat von maga után.

Zoé a #metoo hullámain fedi fel a nyilvánosság előtt, hogy tíz évvel korábban Oscar zaklató viselkedése és a környezetük félrenézése, közönye miatt veszítette el a kiadói munkáját, s az élete, a karrierje az­óta sem jött egyenesbe. Az egykori zaklató nézőpontját is megismerjük, de – és ez a szöveg egyik nagy erénye – a komplex ábrázolás nem csap át a történtek relativizálásába. Oscar eleinte az állítólagos cancel culture áldozatának vallja magát, de kénytelen fokozatosan szembenézni a tényekkel, egyebek közt azzal, hogy nem is emlékszik, hogy a tudatmódosító szerek hatása alatt miket művelt a fiatal nővel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.