Kiállítás

Hallják, hogy dübörgünk?

A múlt, ahogy parancsolja? Politikai időutazás a középkorban: Magyar és orosz példák

Kritika

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Ez az egyszerre szórakoztató és tanulságos kiállítás két, számunkra kiemelt fontosságú példán szemlélteti, hogyan próbálják saját szekerükbe fogni a múltat a néplélek többé-kevésbé professzionális mérnökei, nálunk és Oroszországban. Hogy kicsit a következtetésig szaladjunk: a számtalan példa dacára is inkább esetlegesnek és alacsony hatásfokúnak tűnő magyar múlthajlítási praktikákhoz képest a putyini Oroszország sok tekintetben előttünk jár, és ez nem csupán a kurzusfilmekre, kulturális presztízsberuházásokra és propagandakiadványokra elszórt milliókon, milliárdokon múlik.

A kiállítás kurátorai (Klaniczay Gábor, Tóth G. Péter), illetve a velük együttműködő kutatók (Olga Kalasnyikova, Kanyó Ferenc, Rév István) egy rendkívül gazdagon dokumentált tárlatot raktak össze, csak győzzük befogadni a megannyi szöveges, képes-hangos illusztrációt – mely folyamnak a végén megpihenhetünk egy, a kiállítótérben felépített jurtában. Az egyes szekciókhoz írt szövegek egyszerre tájékoztatnak az utóbbi évtizedek történeti-módszertani vitáiról, az új megközelítéseknek köszönhető eredményekről, és arról is, hogyan fordíthatók mondjuk, a molekuláris biológia kínálta innovációk a múlt mitizálásának szolgálatába. A Colin Renfrew világhírű régész által archeogenetikának elnevezett (manapság sokszor archeogenomikának hívott) tudományterület például a régészek és természettudósok (mindenekelőtt a molekuláris biológusok) együttműködésében rendkívül fontos eredmények sorát szállította az elmúlt években – ezekből is kapunk egy kiadós válogatást. Ugyanakkor a kiállítás kurátorai és szerzői afelől sem hagynak szemernyi kétséget sem, hogy a politikai megrendelők el is téríthetnek amúgy ígéretes kutatásokat, pláne, ha erre a történészként amatőr genetikus kutatók maguk is hajlamosak (mint történt ez a szaktudásukat a hun leszármazás elméletének alátámasztására szánó szegedi genetikus duóval). Aba Sámuel teljes genomvizsgálata például (mely a kásleri hipotézis szerint egyenesen Attiláig vezet majd vissza minket) csupán az érme egyik oldala. A hivatalos emlékezetpolitika másik, még fontosabb szelete a magyar külpolitika Orbán-kori „turanista”, „eurazsianista” fordulatának alátámasztása a magyarság keleti eredetének, hun-szkíta leszármazásának hangsúlyozásával. Mindehhez újabb kutatóműhelyeket is létrehoztak, de igyekeztek felkarolni az önszorgalmú hagyományőrzők kezdeményezéseit is, hiszen kormányunknak szüksége volt az őstörténeti ezotéria terén különösen aktív mindenkori széljobb politikai erő szavazataira is.

A félresikerült kvázi történeti kurzusművek (meg a nagyon is sikeres legújabb Hunyadi-eposz) plakátjai és trailerei is a kiállítás részét képezik, ahogyan az őspálosok „titkának” leleplezése is. Ők azok, akik a táltos hagyományt vitték volna tovább, szinte búvópatakként, magukat derék keresztény (s tényleg magyarországi alapítású) remeterendnek álcázva.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.