Tévésorozat

Toryk

Riválisok

Kritika

Szex, hatalom, kereskedelmi tévé. A Riválisok a szappanopera fénykorában játszódik és vissza is hoz valamit annak bugyuta, de elragadó bájából.

A Coronation Street, a Dinasztia, a Dallas és az EastEnders adja a hátteret: mintául szolgálnak a huncut eszképizmus terén, miközben a sorozat a mögöttük tornyosuló intézményrendszerről is megemlékezik. Jilly Cooper sikamlós, de ördögien szórakoztató ponyvája két karizmatikus férfi vetélkedése köré építi egyre sűrűsödő drámáját-komédiáját. Rupert Campbell-Black (Alex Hassell) olimpiai díjugratóból lett tory politikus, akinek már az üknagypapája is arisztokrata a fiktív angliai Rutshire környékéről. Ellenfele az alsóbb rétegekből felkapaszkodott, de házasságával nemesi rangot szerzett Lord Tony Baddingham (David Tennant), aki hiányzó társadalmi tőkéjét szívós munkával, ambícióval és piszkos trükkökkel pótolja. Baddingham egy feltörekvő helyi kereskedelmi tévé vezetője, és épp sikerült megnyernie a BBC forrófejű, de briliáns riporterét (Aidan Turner) esti beszélgetős show-jához, miközben – minden ellenszenve dacára – Campbell-Blacket is szeretné tévéje igazgatótanácsában tudni.

A Riválisok nem akar prédikálni, csupán arra invitál, hogy élvezzük egy maroknyi törtető és többnyire rendkívül fotogén ember cselszövéseit és szexuális kalandjait. Rutshire lakói többnyire a szexen keresztül vezetik le energiáikat: unaloműzésre, büntetésre/jutalmazásra, kapcsolatépítésre és bosszúra is használják (időnként még szerelemből is űzik). Amikor nem egymás ölében időznek, akkor pompás lakomákat és vadászatokat csapnak; a sorozat pazar vizualitással varázsol tory-látványpornót e rendezvényekből. A politikailag erősen megkérdőjelezhető Thatcher-éra szinte édennek tetszik, de a sorozat finoman elhint egy-két fricskát az elharapódzó kapitalizmus és az erősen félrecsúszott gender- és osztályviszonyok kárára. Persze senki nem akarja itt a nézőket ósdi társadalomkritikával untatni; nyilvánvalóan sokkal izgalmasabb a buja együttléteket és a hasonlóan szenvedélyes hatalmi játszmákat követni. A príma színészgárda legalább olyan jól szórakozik, mint mi; még sokáig szeretnénk követni Rutshire dörzsölt lakóinak mesterkedéseit.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.