Film

Büntetés

Fiúk

  • 2024. október 30.

Kritika

Eva börtönőr, de olyan, mint egy határozott, ám jóságos tanító néni.

A férfi elítéltek a keresztnevén szólítják, ha konfliktus van közöttük, őt hívják, és szívesen elmagyarázza a számtanfeladatot a jógaóra után az alsó tagozatos betörőknek. Aztán minden megváltozik, amikor egy nap megpillantja az újonnan érkezett rabok között a fia gyilkosát. Átkéri magát a börtön azon részébe, ahová a fiatalembert viszik, ahol a legveszélyesebb bűnözők töltik több évtizedes büntetésüket magányos cellájukban. A semmilyen börtönön kívüli kapcsolattal nem rendelkező nő csak egy célra összpontosít: minél jobban megkeseríteni a gonosztevő életét. A cigaretta megtagadása az első lépés, a cellába általa csempészett kábítószer és kés miatti lebuktatás és a tiltakozó rab eszméletlenre verése az utolsó. Mivel a súlyos testi sértésnek nyoma is marad – szemben a fegyelmezésre napi szinten alkalmazott más büntetésekkel (pl. lekötözés meztelenül, tűzoltó fecskendő vízsugarával csapatás) –, fordul a kocka: amennyiben az elítélt feljelenti, az őr maga is a rács túloldalára kerülhet. De miért jelentené fel, amikor zsarolhatja is?

Gustav Möller 2018-as első filmje, a klausztrofób, egyszemélyes, ugyancsak rendvédelmi közegben játszódó A bűnös akkorát szólt, hogy a tengerentúlon is meghallották, lett belőle remake Jake Gyllenhaallal. A Fiúk is ezen a nyomvonalon halad, a börtönből mindössze egyszer lépünk ki, a smasszernő fejéből meg egyszer se. Az indítékok és folyamatok megértéséhez szükséges információkat lassan tárja fel a rendező. Csak később derül ki, hogy a meggyötörni kívánt gyilkos a nőt tulajdonképpen saját fiára, az áldozatra emlékezteti, aki szintén bűnöző lett volna, ha megéri, s ekképp anyai indítékokkal vegyülő agressziójában önvád is kifejeződik – mint minden szülőnél, akinek gazember lett a gyerekéből. Sidse Babett Knudsen az év alakítását nyújtja a bosszúért lihegő erünniszből megtört, fiával való meg nem élt kapcsolatát gyászoló szülővé változó börtönőr szerepében. Még a film felettébb valószínűtlen fordulatait is elhiteti. Ezúttal ugyanis nem hézagmentes a dramaturgia. 20 centi, 20 kiló és 30 év van a fiú és a nő között, a film két fordulópontja mégis a nő fizikai felülkerekedésén alapul. Az még hagyján, hogy egy fémtárggyal el tudja látni a baját, de hogy egy erdőben menekülve pont úgy tud elcsúszni a fiú, hogy az eszméletét is elveszti, azt elrettentő példaként lehet oktatni alapfokú forgatókönyvírói tanfolyamokon. Majd az újabb remake-ben kijavíthatja a Gyllenhaal, aki máris érdeklődik.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.