Film

Végtére is a gyerek az első

Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu: Jim története

  • 2025. április 15.

Kritika

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Jimnek már fogantatása se volt tisztességes: házasságtörés, még csak nem is szerelemből, és ha már úgy maradt, anyuci egy apucit is keres a születendő gyerekhez, egy jóindulatú balekot, aki hajlandó elvágni a köldökzsinórt. Elmúltak a viharos, kicsapongó ifjúság évei, közelít a hervadás, ilyenkor már meg kell becsülni a biztonságot. A regény és a filmadaptáció valódi főszereplője, narrátora, a kissé lassú, de tiszta észjárású mackó is biztonságot keres – a regény írója (Pierric Bailly) és voltaképpeni hőse (Aymeric Bailly) nevének hasonlósága személyes érintettséget sejtet – ő még börtönben is ült (betörés, haverokkal, brahiból), nem nagyon válogathat sem munka, sem nő tekintetében –, viszont élete értelmet nyer a saját gyerekeként szeretett kiskrapekkal. Szerény, de harmonikus vidéki életet élnek, az anyagiak szűkösek, de lehet kirándulni és az erdőben indiánosat játszani, a papa mindig kapható is rá. Míg be nem állít a családját egy balesetben elvesztő vér szerinti apa, akit vigasztalni kell gyászában. Először csak látogat, aztán beköltözik, aztán a puszta jelenléte, a hallgatag gyászoló maszkja mögül el-eleresztett epés megjegyzések mint a sav szétmarják az idillt. Bár úgy indul az intim kapcsolat nélküli együttélés, hogy a gyerekkel minden marad a régiben, finoman megkezdődik Aymeric elidegenítése Jimtől. Előbb csak keresztapává fokozzák le, majd el is költözik, de hétvégeken még láthatja azt, akit a világon a legjobban szeret, azután a hármas Kanadában próbál szerencsét, a beígért látogatás éppen nem alkalmas, a telefonhívások ritkulnak, végül „a telefonszám nem kapcsolható”.

Érthetők a nő indítékai, hogy megtagadja azt az embert, aki, amikor neki szüksége volt rá, melléállt? Hogyne. Végtére is a gyerek az első, és miért kéne egy lúzerhez kötnie a sorsát, amikor rendelkezésre áll egy sokkal biztosabb egzisztenciát teremteni képes férfi? Érthetők a vér szerinti apa indítékai? Hogyne. Végtére is a gyerek az első, egyetlen megmaradt gyermeke, és miért kéne őt a francia vidéken eltemetni, amikor Kanadában, Montreal világvárosában korlátlan lehetőségek várják? Majd tesznek az igazi szülők róla, hogy elfelejtse, de legalábbis megutálja első gondozóját, azt a mamlaszt. A „mamlasz” indítékai is érthetők, hogy nem keresi többé a kapcsolatot a hozzá korábban mindenekfelett ragaszkodó, élete kereteinek változását nehezen tudomásul vevő Jimmel, végtére is a gyerek az első, és miért kéne megzavarni a nyilván nehezen megszerzett lelki egyensúlyt, feltépni sebeket azzal, hogy egyszer csak felbukkan egy ismerős arc, akivel egy kamasz már nem tud mit kezdeni. Különben is: hol keresse egy kétmilliós városban? Mikor meg évek múlva hazalátogat egykori élettársa és közli, hogy a már kamasz Jim önpusztító magatartására az volt a gyógyír, hogy mindent – a telefonhívások, a látogatás, a kommunikáció elmaradását – Aymericre kentek (végtére is a gyerek az első, aki ettől megnyugodott), az ártatlanul besározott férfi szótlanul, bár feldúlva hagyja ott a nőt (ahelyett, hogy beverné a pofáját), és tudomásul veszi, hogy soha többé.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.

Elvesztette készpénz jellegét

Idősebb Matolcsy György rajzfilmműhelyt alapított Kecskeméten, a fia pedig jegybankelnökként egye­temet. A kormány az itteni minta alapján bízta alapítványokra a felsőoktatást. Ma már azt vizsgálja az ÁSZ nyomán a rendőrség, miért kellett az államtól az egyetem céljaira kapott 150 milliárdból 127 és felet rögtön tíz évre befektetni.

„Belül éget”

Nagyon fiatalon lett a Berlini Filharmonikusok vezető fuvolaszólistája, ma már felerészt a saját projektjein dolgozik. A fuvolista szabadságáról, régi- és újzenéről, mindenféle inspirációforrásokról beszélgettünk vele.