A magyar kormány üdvözölte, hogy Donald Trump befagyasztotta az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének, az USAID forrásait. Ugyanis állításuk szerint az ügynökség által támogatott programok ideológiai töltetűek és az előző kormányzattal azonosított progresszív, woke, gender és egyéb jelszavakkal illetett liberális propagandát terjesztik partnereiken keresztül.
A Népszava emlékeztet, hogy a valóságban a USAID segélyprogramok hosszú évek óta sokrétű közösségépítő és civil társadalmat erősítő kezdeményezést támogattak hazánkban, a régióban és világszerte. Ilyen például az Orbán-kormány által 2019-ben létrehozott Hungary Helps ügynökség, amely az MTI 2019 áprilisi közleménye szerint a USAID-del kötött megállapodásnak köszönhetően tudta elindítani az üldözött keresztényeket segítő globális programjait öt közel-keleti és két szub-szaharai országban. Ezek a konfliktuszónákban vagy katasztrófa sújtott területeken élő keresztény közösségek közösségek újraépítését és helyben maradását célozzák. A program megvalósításával a magyar kormány Azbej Tristan KDNP-s államtitkárt bízta meg, abban az időben is Donald Trump volt az amerikai elnök, írja a lap.
A források etnikai és kulturális háttérre tekintet nélkül minden pályázó számára nyitva álltak.
- A 2003-ban, George W. Bush elnöksége idején indított regionális Roma Integrációs Program Magyarországon kívül még Csehországban és Szlovákiában négy év alatt összesen 2,8 millió dollárt fordított a cigány kisebbség támogatására.
- 2008-ban a USAID több tízezer dollár értékben ajándékozott informatikai eszközöket és irodabútorokat a Fővárosi Cigány Önkormányzat újonnan kialakított központja számára.
- Magyarországi egészségügyi fejlesztésre is jutott pénz a USAID támogatások odaítélésekor.
- 2003 márciusában indult el az Amerikai-Magyar Egészségügyi Együttműködés nevű projekt. Ebben a pécsi székhelyű Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége és a pennsylvaniai központból működő Egészséges Közösségek Intézete a nők reprodukciós egészségének megőrzését tűzte ki célul.
- Az amerikai segélyprogramok sokrétű profiljába a mezőgazdaságot fejlesztő projektek is beletartoztak. 2013-ban, Barack Obama elnöksége alatt, a USAID támogatásával írták alá három bácskai település, Szabadka, Magyarkanizsa és Zombor együttműködéséről szóló megállapodását. A projekt célja a mezőgazdasági termékek begyűjtésének, csomagolásának és szállításának hatékonyabbá tétele volt.