2019-ben az Orbán-kormány ügynöksége is kapott támogatást az USAID-től

  • narancs.hu
  • 2025. február 8.

Külpol

És megannyi projektet támogatott az amerikai fejlesztési ügynökség Magyarországon, amire most a magyar kormány azt mondja, csak a propagandát terjesztette. 

A magyar kormány üdvözölte, hogy Donald Trump befagyasztotta az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének, az USAID forrásait. Ugyanis állításuk szerint az ügynökség által támogatott programok ideológiai töltetűek és az előző kormányzattal azonosított progresszív, woke, gender és egyéb jelszavakkal illetett liberális propagandát terjesztik partnereiken keresztül.

A Népszava emlékeztet, hogy a valóságban a USAID segélyprogramok hosszú évek óta sokrétű közösségépítő és civil társadalmat erősítő kezdeményezést támogattak hazánkban, a régióban és világszerte. Ilyen például az Orbán-kormány által 2019-ben létrehozott Hungary Helps ügynökség, amely az MTI 2019 áprilisi közleménye szerint a USAID-del kötött megállapodásnak köszönhetően tudta elindítani az üldözött keresztényeket segítő globális programjait öt közel-keleti és két szub-szaharai országban. Ezek a konfliktuszónákban vagy katasztrófa sújtott területeken élő keresztény közösségek közösségek újraépítését és helyben maradását célozzák. A program megvalósításával a magyar kormány Azbej Tristan KDNP-s államtitkárt bízta meg, abban az időben is Donald Trump volt az amerikai elnök, írja a lap. 

A források etnikai és kulturális háttérre tekintet nélkül minden pályázó számára nyitva álltak.

  • A 2003-ban, George W. Bush elnöksége idején indított regionális Roma Integrációs Program Magyarországon kívül még Csehországban és Szlovákiában négy év alatt összesen 2,8 millió dollárt fordított a cigány kisebbség támogatására.
  • 2008-ban a USAID több tízezer dollár értékben ajándékozott informatikai eszközöket és irodabútorokat a Fővárosi Cigány Önkormányzat újonnan kialakított központja számára.
  • Magyarországi egészségügyi fejlesztésre is jutott pénz a USAID támogatások odaítélésekor.
  • 2003 márciusában indult el az Amerikai-Magyar Egészségügyi Együttműködés nevű projekt. Ebben a pécsi székhelyű Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége és a pennsylvaniai központból működő Egészséges Közösségek Intézete a nők reprodukciós egészségének megőrzését tűzte ki célul.
  • Az amerikai segélyprogramok sokrétű profiljába a mezőgazdaságot fejlesztő projektek is beletartoztak. 2013-ban, Barack Obama elnöksége alatt, a USAID támogatásával írták alá három bácskai település, Szabadka, Magyarkanizsa és Zombor együttműködéséről szóló megállapodását. A projekt célja a mezőgazdasági termékek begyűjtésének, csomagolásának és szállításának hatékonyabbá tétele volt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.