Miért zuhan az olaj ára?

A fekete szarany

  • Kakuk György
  • 2015. február 8.

Külpol

Oroszország világpolitikai kavarásai mögött sokan egyszerű gengszterizmust sejtenek. Ha valahol baj van, Moszkva oda­siet, és olajat önt a tűzre – hogy aztán valamilyen engedményt csikarjon ki a bajkeverés abbahagyásáért. Ezt a fajta geopolitikai pénzbehajtást most, úgy tűnik, Szaúd-Arábia elégelte meg.

115 dollár 60 cent – tavaly ennyi volt a nyersolaj legmagasabb hordónkénti ára. A június 19-i kereskedési nap után azonban elindult a szabadesés. Lapzártánkkor a brent hordónkénti ára 57 dollár körül van (és esik). Mindez súlyosan érinti azokat a gazdaságokat, amelyek bevételeinek nagy része a nyersolaj eladásából származik. Az elmúlt hat hónapban padlót fogott nemcsak Venezuela, de Irán és Vlagyimir Putyin Oroszországa is. Az orosz költségvetés bevételeinek 45 százalékát az olaj­eladások adják, így a közel felére esett olajár nagyon betesz Moszkvának. Ez meg a szankciók nehezen lesznek elviselhetők a orosz gazdaság számára: a rubel talajt fogott, akadozik az ellátás, menekül a külföldi tőke, az óriási kamatemelés tovább lassíthatja a gazdaságot. És a közeli jövő sem rózsaszínű: a Bloomberg egyéves előrejelzése 61 dolláros olajat jósol, szakértői becslések pedig jövőre az orosz gazdaság 4,5 százalékos zsugoro­dását.

Az olajárzuhanás mögött a kávéházi geopolitikusok hajlamosak az Egyesült Államok kormányát felfedezni, amely ezen elméletek szerint azért, hogy lenyomja Putyint, Szaúd-Arábiát belemanipulálta az árgyilkos olajdömpingbe. (Akár saját jól felfogott érdekeivel szemben is – hisz Szaúd-Arábiát komoly társadalmi feszültségek terhelik, és az alacsonyabb olajbevételek szűkítik az uralkodó mozgásterét e feszültségek kezelésében.)

Minderre bizonyíték persze nincs, hacsak az nem, hogy az amerikaiak mélyen hallgatnak, és nem sírnak, hogy az Egyesült Államokban a palaolaj kitermelésébe befektető cégek is szüneteltetik a termelést, mert 60 dollárért nem éri meg. Ám ezt az elméletet erősen gyengíti, hogy a szaúdiaknak Washington sugalmazása nélkül is elemi érdekük a geostratégiai beavatkozás: Moszkva és Teherán kárára.

 

Tartuszban tartózkodni jó

Az OPEC 2014. november 27-ei ülésén úgy döntött, hogy nem csökkenti a termelést, s nem próbálja meg 100 dollár környékén tartani az olaj árát. A szervezet tagállamai a világ olajtermelésének 42 százalékát adják, a kartell legbefolyásosabb tagja Szaúd-Arábia. Márpedig Rijádban már akkor gondterhelten tekintgettek Oroszország felé, amikor a szíriai polgárháborúban az oroszok – az Aszád-rezsim mellett – azokat a fegyveres csoportokat is támogatták, amelyek a Szabad Szír Hadsereg ellen harcoltak. Jutott az Al-Nusra F0rontnak, de az Iszlám Állam (IS) is kaphatott – annak ellenére, hogy az IS hadseregében komoly szerepet játszanak a harcedzett csecsenek. Az oroszok ezzel azt akarták elérni, hogy ha már a damaszkuszi kormány nem tud felülkerekedni, akkor a Nyugat által támogatott lázadók se jussanak előnyhöz. Hiszen ha Nyugat-barát kormány alakulna Damaszkuszban, Oroszország nagy eséllyel elveszítené a jogot, hogy Tartuszban fenntartsa katonai jelenlétét.

Tartusz a Földközi-tenger medencéjének az egyetlen pontja, ahol az orosz hadiflotta hajói kiköthetnek, feltölthetik, javíthatják őket, s így nem kell a NATO-ellenőrzés alatt álló Boszporuszon át hazaevickélniük a Fekete-tengerre. A Fekete-tengernek az orosz hadiflotta számára csekély a stratégiai jelentősége – ellentétben a tartuszi kikötővel. Ezt még a Szovjet­unió idején, a Baasz Pártnak nyújtott interna­cionalista segítség időszakában kapott meg az öreg Aszádtól használatra a Szovjetunió; igaz, a személyzet nagy részét 2013-ban evakuálták. Néhány évvel a mostani polgárháború kirobbanása előtt a szír és az orosz kormány megállapodott arról, hogy az oroszok tovább használhatják a haditengerészeti bázist, sőt, bővíthetik is; Moszkva pedig leírta Szíria közel 10 milliárd dolláros, még a szovjet időkből származó adósságát. Oroszországnak tehát stratégiai érdeke, hogy maradjon a zűrzavar, vagy maradjon Aszád, ezért ebben a játszmában a Nyugat ellenfeleit támogatják. Oroszország itt is szívesen eljátssza a geopolitikai verőember szerepét.

 

Mint a tenger

De a szaúdiak nem csak ezért álltak bele az alacsony olajárba. A másik ok Irán és Oroszország energiapolitikai egymásra találása lehetett. Tavaly szeptember 29-én az oroszországi Asztrahánban tartották a Kaszpi-tengeri Csúcstalálkozót. A főszereplő Oroszország és Irán volt, statisztálni meghívták Azerbajdzsán, Kazahsztán és Türkmenisztán képviselőit is. A baráti hangulatot megalapozandó a felek lezárták tizennyolc éve tartó vitájukat, és kinyilvánították, hogy a Kaszpi-tenger tenger, és nem tó, mégpedig a „béke és a barátság tengere”. Ennél persze fontosabb döntések is születtek. Irán és Oroszország egyetértett abban, hogy a Kaszpi-tenger medencéjében nem engedélyeznek semmiféle külföldi katonai jelenlétet. Ezzel az azerieknek üzentek, akik erősen szemeznek a NATO-val, meg a türkméneknek; az ő földgázukat az Európai Unió szeretné valahogy csőbe terelni. A Kaszpi-tenger medencéje nemcsak földrajzi, de energiapolitikai értelemben is stratégiai jelentőségű: a becslések szerint 48 milliárd hordó olajon és 292 billió köbméter földgázon ülnek a tengert körülvevő országok; ez a világ hatodik legnagyobb földgáztartaléka.

Oroszország tehát nemcsak a teheráni atomprogramot abajgatja, hanem Iránnal karöltve a posztszovjet szakadárokat is belerendszabályozná az Eurázsiai Unióba. Ennyi pedig éppenséggel elég is lehetne a szunnita Szaúd-Arábiának ahhoz, hogy a maga eszközeivel ne csak a síita Iránt, de potens regionális barátját, Oroszországot is méretre vágja. Akár Washington közreműködése nélkül is.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.