A Kreml megvárná a nyomozás végét a lezuhant azeri utasszállító ügyében

  • narancs.hu
  • 2024. december 26.

Külpol

Az előzetes vizsgálatok szerint orosz légvédelmi rakéta okozhatta a tragédiát.

Egyes légügyi szakértők szerint orosz légvédelmi rakéta találhatta el az Azerbaijan Airlines utasszállító gépét, amely 67 emberrel a fedélzetén zuhant le Kazahsztánban szerdán – írja a BBC nyomán a hvg.hu.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője erre reagálva csütörtökön azt mondta: „Helytelen lenne bármilyen hipotézist felvetni a vizsgálat következtetései előtt. Mi természetesen nem fogjuk ezt tenni, és senkinek sem szabadna ezt tennie. Meg kell várnunk, amíg a nyomozás befejeződik”. 

Csütörtök délután aztán az azerbajdzsáni állami AnewZ csatorna azt közölte, hogy

az előzetes vizsgálat szerint a gépet az orosz Pancir-Sz védelmi rendszer föld-levegő rakétájának repeszei találták el.

A kazahsztáni hatóságok ezt egyelőre nem erősítették meg.

Az Embraer 190-es repülőgép szerda reggel szállt fel az azerbajdzsáni fővárosból, Bakuból. A csecsenföldi Groznijba kellett volna megérkeznie, de a légitársaság közlése szerint a köd miatt elterelték a gépet. Mielőtt a gép a kazahsztáni Aktau városának közelében lezuhant, a Kaszpi-tengeren át Kazahsztán nyugati részére irányították át. Egy túlélő utas állítása szerint a pilóta kétszer is megpróbált leszállni a sűrű ködben Groznij felett, majd „valami felrobbant.”   

A fedélzeten tartózkodó 67 ember közül huszonkilencen maradtak életben, a lezuhant gép törzsén repeszbecsapódásra utaló nyomokat találtak. Röviddel a baleset után az orosz állami televízió arról számolt be, hogy a gép egy madárrajjal ütközhetett. A hivatalos nyomozást a kazah hatóságok végzik, az azeri hatóságok pedig büntetőeljárásban vizsgálódnak.

Justin Crump, a Sibylline kockázati tanácsadócég szakértője a BBC-nek azt mondta, hogy a gépen található sérülések arra utalnak, hogy a Groznijban aktív orosz légvédelem okozhatta a balesetet. „A repeszek mintázata alapján nagyon úgy néz ki, hogy egy légvédelmi rakéta robbant fel a repülőgép hátsó felénél és bal oldalán” – fogalmazott.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”