A német külügyminiszter erősen kritizálta, hogy Magyarország miatt nem megy a közös uniós kiállás Hongkong ügyében

  • narancs.hu
  • 2021. május 11.

Külpol

Heiko Maas szerint Magyarország megtörte az EU egységét.

Az EU Nagy-Britannia és az Egyesült Államok támogatásával szólalt volna fel a hongkongi polgárok emberi jogainak védelmében. Ám az Orbán-kormány vétózott, így nem lett  meg az egyhangú állásfoglaláshoz szükséges 27 aláírás.

Az ügy kapcsán Heiko Maas német külügyminiszter nyilatkozott a Politiconak. Maas  „teljességgel felfoghatatlan” döntésnek nevezte a magyar vétót, amellyek lehetetlenné tették, hogy az Európai Unió közös, egyhangú nyilatkozatban ítélje el Pekinget a hongkongi demokrácia eltiprásáért.

 

 A magyar diplomaták akkor azzal magyarázták a döntést, hogy az EU már így is túl sok ügyben folytat vitát Kínával.

Maas elmondta, hogy nem ez volt az elsp alkalom, hogy Kína kapcsán Magyarország megtöri az EU egységét. Hozzátette: "Mindenki magától is kitalálhatja, hogy mik ennek az okai - Magyarország ugyanis jó kapcsolatot ápol Kínával". Mágyarország döntését azonban így is felfoghatatlannak tartja, szerinte ugyanis különösen Kínával szemben rendkívül fontos lenne, hogy Európa egységes hangon szólaljon meg. Ezt azonban Magyarország megakadályozta.

A Politico beszámolója hozzáteszi, hogy a két uniós külügyi találkozó között Orbán Viktor telefonon beszélt  Hszi Csin-pinggel, a Kínai Népköztársaság elnökével. A kínai közlemények szerint ezen a beszélgetésen Orbán elmondta a kínai elnöknek, hogy Magyarorszég mennyire fontosnak tartja a jó kapcsolatot Kínával és örül annak, hogy a járvány ellenére növekedni tudott a kétoldaló kereskedelem a két ország között. A kníai elnök arról beszélt, hogy nagyra értékeli Magyarország barátságos elköteleződését Kíával szemben.

Az EU külügyi főképviselője, Josep Borell hétfőn bejelentette, még egy próbát tesznek a közös nyilatkozat tető alá hozásával, még egy hetet adnak arra, hogy ez elkészülhessen, de a Politiconak név nélkül nyilatkozó uniós diplomata szerint Magyarprszág álláspontja mit sem változott. 

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.