A rendszert bírálta, 15 év börtönt kapott Kínában egy blogger

  • narancs.hu
  • 2020. május 1.

Külpol

Korábban a kormányzati propagandasajtónak dolgozott. De kilenc éve átállt a másik oldalra.

A kommunista párt „támadásáért és becsmérléséért” 15 évi börtönbüntetésre ítéltek Kínában egy bloggert, a hivatalos sajtó egy volt újságíróját – közölte az illetékes bíróság pénteken.

Csen Csie-zsent, a Zsenmin Zsipao című központi pártlap volt újságíróját Hunan tartomány Kujjang nevű városának népbírósága ítélte el csütörtökön. Az ítélet szerint Csen bűne „rendzavarás, a tények elferdítése, illegális adásvétel és korrupció”. A börtönbüntetés mellett hétmillió jüanos (340 millió forint) pénzbüntetésre is ítélték, ami kirívóan magas összeg – írja az MTI.

Az elítélt állítólag már 2015 óta „hamis információkat” közölt a közösségi médiában azzal a céllal, hogy pénzt zsaroljon ki azokból az emberekből, akiket cikkeiben befeketített. Ezenkívül becsmérelte a kínai kormányt és a Kínai Kommunista Pártot, az igazságszolgáltatási szerveket és alkalmazottaikat – olvasható a bíróság honlapján.

A Deutsche Welle (DW) információi szerint a blogger a helyi pártvezetők korrupciós ügyeit hozta nyilvánosságra. Miután letartóztatták, a pártmédia lejárató kampányt indított ellene.

Példa nélküli büntetés

Feltehetőleg eddig ez az egyik legsúlyosabb büntetés, amelyet a Hszi Csin-ping vezette kínai hatalom kiszabott a rendszer valamely bírálójára. A koronavírus-járvány elleni küzdelem hiányosságaiért szokatlanul heves bírálatok érték az év elején az elnököt, és éppen emiatt az állami vezetés a járvány ürügyén megszigorította az ezzel kapcsolatos információáramlás ellenőrzését – jegyezte meg az ítéletről beszámoló AFP hírügynökség.

A Kínai Emberjogvédők elnevezésű, Amerikában működő szervezet (angol nevének rövidítése: CHRD) az újságíró azonnali szabadon bocsátását követeli Pekingtől. A CHRD szerint Hszi Csin-ping elnöksége alatt a legsúlyosabb korábbi büntetést tavaly szabták ki: 12 évi börtönt mértek Huang Csire, egy emberi jogokkal foglalkozó honlap alapítójára.

Csen Csie-zsent a hozzá közel állók elmondása szerint 2018 nyarán tartóztatták le, nem sokkal azután, hogy helyi vezetőket vádolt meg korrupcióval, de bírálta a pekingi állami vezetést is – közölte a CHRD. A Zsenmin Zsipaónak 2011-ig volt munkatársa. Vele együtt letartóztatták a feleségét és a testvérét is. A DW szerint a testvére négy év börtönt kapott, feleségét pedig más, meg nem nevezett módon vonják felelősségre.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.