A rendszert bírálta, 15 év börtönt kapott Kínában egy blogger

  • narancs.hu
  • 2020. május 1.

Külpol

Korábban a kormányzati propagandasajtónak dolgozott. De kilenc éve átállt a másik oldalra.

A kommunista párt „támadásáért és becsmérléséért” 15 évi börtönbüntetésre ítéltek Kínában egy bloggert, a hivatalos sajtó egy volt újságíróját – közölte az illetékes bíróság pénteken.

Csen Csie-zsent, a Zsenmin Zsipao című központi pártlap volt újságíróját Hunan tartomány Kujjang nevű városának népbírósága ítélte el csütörtökön. Az ítélet szerint Csen bűne „rendzavarás, a tények elferdítése, illegális adásvétel és korrupció”. A börtönbüntetés mellett hétmillió jüanos (340 millió forint) pénzbüntetésre is ítélték, ami kirívóan magas összeg – írja az MTI.

Az elítélt állítólag már 2015 óta „hamis információkat” közölt a közösségi médiában azzal a céllal, hogy pénzt zsaroljon ki azokból az emberekből, akiket cikkeiben befeketített. Ezenkívül becsmérelte a kínai kormányt és a Kínai Kommunista Pártot, az igazságszolgáltatási szerveket és alkalmazottaikat – olvasható a bíróság honlapján.

A Deutsche Welle (DW) információi szerint a blogger a helyi pártvezetők korrupciós ügyeit hozta nyilvánosságra. Miután letartóztatták, a pártmédia lejárató kampányt indított ellene.

Példa nélküli büntetés

Feltehetőleg eddig ez az egyik legsúlyosabb büntetés, amelyet a Hszi Csin-ping vezette kínai hatalom kiszabott a rendszer valamely bírálójára. A koronavírus-járvány elleni küzdelem hiányosságaiért szokatlanul heves bírálatok érték az év elején az elnököt, és éppen emiatt az állami vezetés a járvány ürügyén megszigorította az ezzel kapcsolatos információáramlás ellenőrzését – jegyezte meg az ítéletről beszámoló AFP hírügynökség.

A Kínai Emberjogvédők elnevezésű, Amerikában működő szervezet (angol nevének rövidítése: CHRD) az újságíró azonnali szabadon bocsátását követeli Pekingtől. A CHRD szerint Hszi Csin-ping elnöksége alatt a legsúlyosabb korábbi büntetést tavaly szabták ki: 12 évi börtönt mértek Huang Csire, egy emberi jogokkal foglalkozó honlap alapítójára.

Csen Csie-zsent a hozzá közel állók elmondása szerint 2018 nyarán tartóztatták le, nem sokkal azután, hogy helyi vezetőket vádolt meg korrupcióval, de bírálta a pekingi állami vezetést is – közölte a CHRD. A Zsenmin Zsipaónak 2011-ig volt munkatársa. Vele együtt letartóztatták a feleségét és a testvérét is. A DW szerint a testvére négy év börtönt kapott, feleségét pedig más, meg nem nevezett módon vonják felelősségre.

Figyelmébe ajánljuk

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.