Prága elővárosában emléktáblát kaptak a nácibarát oroszok

  • narancs.hu
  • 2020. május 1.

Külpol

Emléküket ma is nagy tisztelet övezi a legextrémebb szélsőjobb körében. A ROA zászlaja a budapesti Becsület napja rendezvényen is látható volt.

Emléktáblát kaptak Prága Reporyje nevű elővárosában az Orosz Felszabadító Hadsereg (ROA) katonái, akik 1945-ben átálltak a prágai felkelők oldalára, és szembefordultak azokkal a német nácikkal, akikkel korábban közeli barátságban voltak. Az emlékhely kialakításának néhány hónapja beharangozott tervét már korábban éles orosz és cseh bírálatok érték. A fejleményekről beszámolt Kokes János, az MTI helyi tudósítója.

A Reporyje főterén kialakított emlékhelyen a tábla mellett egy három méteres acéloszlop áll, amelynek tetején egy miniatűr képzőművészeti alkotás van elhelyezve. Az emlékhelyet csütörtökön Pavel Novotny, Reporyje ellenzéki polgári demokrata (ODS) polgármestere leplezte le – írja a Seznam hírportál. A portál szerint a képzőművészeti alkotás „egy tenyérnyi nagyságú szovjet tank, amelynek tetején német katonasisak van elhelyezve.”

Az emléktáblán Alekszandr Szolzsenyicin orosz író A Gulag szigetvilág című művéből vett idézet található: „Megértették-e a csehek, hogy milyen oroszok szabadították fel városukat?” Egy másik rövid felirat pedig arra a mintegy háromszáz ROA-katonára emlékeztet, akik a prágai felkelésben veszítették el életüket.

Kollaboránsok vagy hősök?

Az Andrej Vlaszov tábornok vezette Orosz Felszabadító Hadseregnek állítandó emlékmű ellen már korábban hivatalosan tiltakozott a prágai orosz nagykövetség és az orosz külügyminisztérium. A terveket bíráló cikkek a cseh sajtóban is szép számmal megjelentek. A ROA ugyanis németekhez átállt szovjet katonákból létrehozott szervezet volt.

Az 1989 előtti szocialista rendszer idején is árulóknak számítottak a vlaszovisták és szerepüket a prágai felkelésben többnyire elhallgatták. A Szabad Európa Rádió (RFE) beszámolója szerint a ROA katonái 1945 májusában azért állhattak át a prágai felkelőkhöz, mert elegük lett abból, ahogyan az amúgy barátnak tekintett nácik bántak velük. De az is lehet, hogy jó pontokat akartak szerezni a szövetséges hatalmaknál.

Utóbbi viszont nem jött be nekik: hiába sikerült sokaknak közülük az amerikaiak előtt letennie a fegyvert, azok nem tekintették őket hadifoglyoknak, hanem kollaboránsoknak, árulóknak és átadták őket a szovjeteknek.

Ma sokan hősnek tartják őket: „Teljesen egyértelmű, hogy a Vlaszov-hadsereg harcosai nélkül a prágaiak hatalmas veszteségeket szenvedtek volna – idézte az RFE Kirill Alekszandrov orosz történész megosztó gondolatait a vlaszovisták szerepéről – Az áldozatok száma így is magas volt, kb. ezerötszáz ember, de ennél sokkalta nagyobb is lehetett volna a veszteség.”

A budapesti náci felvonuláson is emlékeztek rájuk

A februári Becsület napja neonáci eseményről szóló beszámolónkban megírtuk, hogy ott a magyar szélsőjobb mellett elég erős nemzetközi jelenlétet is észleltünk. A résztvevők között zászlót lengetett pár másik külföldi neonáci mozgalom, a cseh Národní a sociální fronta (Nemzeti és Szociális Front), a francia Les Nationalistes (A Nacionalisták) és a Bolgár Nemzeti Unió (BNS) képviselője. Oroszul beszélő fiatalok egy csoportja pedig a második világháború alatt Hitler mellett harcoló Orosz Felszabadító Hadsereg (Russzkaja Oszvobogyityelnaja Armija – ROA) zászlajával feszített.

„Amolyan diplomáciai szokás, hogy ők is meghívnak minket, és mi is meghívjuk őket ezekre az eseményekre” – mondta a Narancsnak akkor a Légió Hungáriát vezető Incze Béla. A náci felvonulás szervezőjét arról kérdeztük, miért van annyi külföldi a megemlékezők között. „Európa népei nem egymástól totális mértékben független, önálló entitások”, és fontosnak tartják, hogy a kölcsönös tisztelet jegyében rendre ellátogassanak egymáshoz. Bár nem tagadja, hogy ennél praktikusabb vetületei is vannak az együttműködésnek: „Érdeklődünk az iránt, hogy egy német aktivista mit él meg, hogyan éli ezt meg és hogyan dolgozik. Milyen szempontok szerint hoz döntéseket. Ott mit enged a törvény, itt mit enged a törvény. Tehát nyilván a kulturális közös kapcson túl van egy ilyen egészséges érdeklődés a másik irányába.”

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.