A vakcinaelosztás miatt panaszkodik öt EU-s tagállam kormányfője

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. március 13.

Külpol

Az osztrák, a cseh, a szlovén, a lett és a bolgár miniszterelnök aránytalanságokat lát. 

Európai uniós csúcstalálkozó sürgős összehívását kérte öt EU-s tagállam kormányfője egy szombaton nyilvánosságra hozott közös levélben, mert szerintük aránytalan a koronavírus elleni vakcina elosztása az uniós tagállamok között.

 Az EU-tagállamok állam- és kormányfői soron kívüli csúcstalálkozón vitassák meg az oltóanyag elosztásának kérdéskörét, hogy az átoltottság mértéke minden tagállamban elérje a második negyedév végére kitűzött célt - írta az öt ország, Ausztria, Csehország, Szlovénia, Bulgária és Lettország miniszterelnöke az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek és az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek címzett levélben.

A levél szerint ha az EU nem változtat a vakcinaelosztás jelenlegi rendszerén, nyárra óriási aránytalanságok lesznek a tagállamok között az oltóanyaggal való ellátottságban.

Sebastian Kurz osztrák kancellár pénteken a nyilvánosság előtt panaszkodott amiatt, hogy egyes EU-tagállamok a gyógyszergyártókkal kötött "titkos szerződések" révén a többieknél lényegesen több vakcinához jutnak, pedig előzőleg a huszonhetek megállapodtak arról, hogy a lakosságszám arányában osztják szét az EU által lekötött és megrendelt koronavírus elleni oltóanyagot.

Az osztrák kormányfő által példaként megnevezett Hollandia visszautasította a vádat: a holland kormány emlékeztetett arra, hogy az uniós megállapodás szerint ha az EU területére behozott vakcinamennyiség arányos elosztása után egyes tagállamok jelzik, hogy nem tudják vagy nem óhajtják felhasználni az éppen rendelkezésre álló készletet, akkor egy másik tagállam felhasználhatja az így felszabaduló mennyiséget. Hollandia nem szerzett be pótlólag oltóanyagot az EU által aláírt megállapodásokon kívül - közölték.

Az Európai Járványvédelmi és Betegségmegelőzési Központ legfrissebb (március 11-i) jelentése szerint valóban jelentős különbségek vannak az uniós tagállamokba érkez vakcinák mennyiségében. Míg Magyarországon 100 felnőtt lakosra 25 adag vakcina érkezett, Bulgáriában csak 6,4 adag. 

 
Forrás: ECDC
 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.