A balkáni háború: Sehova a jó helyről

  • 1999. április 15.

Külpol

A NATO 19 tagállamának külügyminiszterei hétfõi brüsszeli találkozójukon leginkább Fülesre, az Öreg Szürke Csacsira hasonlítottak a Micimackóból. Üldögéltek, lógatták a fejüket, és mindenfélére gondoltak. Néha szomorúan azt gondolták: "miért?", és néha azt: "minekutána"; és néha még azt is gondolták: "amennyiben". De leginkább egyáltalán nem is tudták, mire gondolnak.

A balkáni háború

Így hát amikor vége lett az ülésnek, õszintén megörültek, hogy egy kicsit abbahagyhatják a gondolkodást, és azt mondhatják a maguk borongós modorában: "Folytatjuk a légicsapásokat!" Ez pedig vagy azt jelenti, hogy NATO 19 tagállamának külügyminiszterei valóban abban a tévhitben ringatják magukat, még inkább a világ közvéleményét, hogy õk megtettek mindent, s most Milosevicen a sor; vagy szimplán tehetetlenek, és valóban nem tudnak kiagyalni egy épkézláb politikai stratégiát a kosovói válság rendezésére.

Normális esetben mindkét hiba bocsánatos lehetne, ám momentán három hete folynak a légi csapások, s bár ezek hatására sokminden összeomlott (Rambouillet, a humanitárius katasztrófa elhárításának esélye, néhány híd, a Zastava-gyár, jó héhány tévétorony s nem egy lakóépület), Milosevic és rendszere a legkevésbé. Márpedig ez kezd feletébb kínos lenni úgy katonailag, mint politikailag.

Meddõ fölény

Felettébb kínos, hogy a Jugoszlávia elleni légi csapások a szövetség nyomasztó technikai és számbeli fölénye ellenére katonai értelemben sem érték el legfõbb céljukat: a jugoszláv haderõ harcképességének gyors és drasztikus csökkentését. A elmúlt több mint két hét alatt nem sikerült véglegesen megtörni a jugoszláv légvédelmet, és a szövetség elszalasztotta azt az alkalmat is, hogy még akkor mérjen csapást a jugoszláv hadsereg nagyobb kosovói egységeire (már persze azokra, amelyek az akció kezdetéig még nem rendezkedtek be a területvédelemre), mielõtt azok kisebb egységekre bomolva szétszóródtak volna a tartományban. (Ez a feladat hárul most majd az Apache helikopterekre, amelyek azonban - talán mivel bevetésükkel nem számoltak a szövetség eredeti tervei - botrányos komótossággal érkeznek a térségbe.) Mindezek következtében a NATO képtelen volt akárcsak lelassítani is a kosovói humanitárius katasztrófát, sõt ellenkezõleg: akciója egyelõre csak felgyorsította az albánok exodusát.

A NATO-vezetõk nem számoltak az albán menekültválság politikai következményeivel sem. Nemcsak arról van szó, hogy a horvátországi és a boszniai tapasztalatok ellenére sem tettek komolyabb elõkészületeket a tömegesen menekülõk ellátásának megszervezésére; nem is elsõsorban arról, hogy nem számoltak a koszovói albán menekültek megjelenésének például a macedón vagy a Crna Gora-i belsõ viszonyokra gyakorolt lehetséges hatásaival; hanem mindenekelõtt arról, hogy még elvileg is kizárták az albán-szerb viszony oly mértékû elmérgesedését, amely néhány nap leforgása alatt a fikciók világába utalt minden Jugoszlávián belüli, az autonóm Kosovóra vonatkozó korábbi tervet.

Ha kapitulál is Milosevic, és kivonja katonáit a tartományból, a leendõ békefenntartóknak akkor is hosszú éveken át kell majd õrködniük Kosovóban afölött, hogy a szerb és az albán társadalom ne kerüljön közvetlen konfliktusba. S ez a szövetség várható balkáni bebetonozódásának csak a minimalista, igen optimista változata. Ha ugyanis a NATO katonákat küld, az USA pedig - mint arról Washingtonban és Brüsszelben is szó van - rakétákat telepít Albániába, azzal az országot ténylegesen is bevonja a Belgrád elleni háborúba. Márpedig egy ilyen helyzetben a szövetségnek garantálnia kell majd Tirana biztonságát is, ami viszont azt jelenti, hogy az ország - tetszik, nem tetszik a nyugati értékrendre oly kényes Brüsszelnek - de facto az észak-atlanti szövetség tagja lesz.

A kosovói gordiuszi csomó átvágását egyre többen a NATO szárazföldi haderejének bevetésétõl remélik. A katonai logika látszólag valóban ezt diktálná. Csakhogy egy 60-230 ezres harcképes szárazföldi haderõ felkészítése idõigényes (két, két és fél hónap) és felettébb költséges is (eddig a háború naponta kb. 55-70 millió dollárba, vagyis 13-16 milliárd forintba kóstált). Arról nem is beszélve, hogy az elûzött albán lakosság településeire és házaiba a szerb rendõrség és katonaság egységei fészkelik be magukat, ami egyrészt avval jár, hogy a NATO-nak, ha meg akarná szállni a tartományt, elõször porig kellene rombolnia azokat az épületeket és azt az infrastruktúrát, amelynek megõrzése épp az akció céljának (jelesül: az albánok visszatelepülésének) egyik feltétele lenne, másrészt ily módon könnyen valóra válhat az amerikaiak egyik kedvenc rémálma: Vietnam megismétlõdése. A területvédelem és a helyismeret terén nem kis tapasztalattal rendelkezõ jugoszláv hadsereggel szembeni szárazföldi akció rendkívül kockázatosnak tûnik, s még mindössze 1-2 százalékos veszteséggel számolva is több száz, sõt esetleg néhány ezer pléhkoporsót jelentene. Ha megérkezik az Adriára 24 repülõgépével az angol Invicible anyahajó, illetve a Washington által beígért további 82 harci repülõgép, az Észak-atlanti Szerzõdés Szervezetének 16 tagállama - akiknek légiereje túl van kétezer-századik bevetésen - már több mint 700 géppel folytathatja a Jugoszlávia elleni hadmûveleteit. Számszerûen csaknem annyival, ahány harci repülõgéppel a három újonnan csatlakozott ország (Csehország, Lengyelország és Magyarország) együttesen rendelkezik. Ha pedig elfoglalja albániai állomáshelyét az a 8000 katona, akiket a menekültek megsegítésére küld ki a szövetség, az Albániában, Boszniában és Macedóniában állomásozó katonák száma több mint 32 ezerre emelkedik. (És akkor még nem számoltuk azt a 80 brit elitkommandóst, akiket a szövetség - legalábbis a Sunday Telegraph szerint - Kosovóba dobott le, hogy szerb egységek és albán tömegsírok után kutassanak.)

Márpedig ez a világos politikai célok nélküli szerepvállalás akár évtizedekre a Balkán foglyává teheti a szövetséget.

Tálas Péter

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.