Alkotmányba írják a terhességmegszakítás jogát Franciaországban

  • Narancs.hu/MTI
  • 2022. november 22.

Külpol

Ezt korábbi álláspontjával ellentétben Marine Le Pen pártja is támogatja, de nem úgy, ahogy a többiek. 

 Marine Le Pen támogatja a terhességmegszakítás jogának belefoglalását a francia alkotmányba, s pártja, a jobboldali szuverenista Nemzeti Tömörülés ennek érdekében önálló törvényjavaslatot nyújtott be a nemzetgyűlésnek – erősítette meg kedden közleményben a politikus a France Inter közrádió és az RTL kereskedelmi rádió értesülését.

A parlament csütörtökön kezdi meg a kormánytöbbség és a radikális baloldali Engedetlen Franciaország közös javaslatának megvitatását a terhességmegszakítás jogának alkotmányba iktatásáról, amelyet mindeddig Marine Le Pen pártja ellenzett, arra hivatkozva, hogy ez a jog nincs veszélyben Franciaországban. Miután a Nemzeti Tömörülést számos bírálat érte nem egyértelmű álláspontja miatt, Marine Le Pen hétfő este önálló javaslatot nyújtott be a törvényhozásnak.

„Az (eddigi) alkotmánymódosítási javaslatok egyértelműen szakítanak a kérdésben jelenleg meglévő egyensúllyal" – indokolta keddi közleményében a Nemzeti Tömörülés a döntését.

A párt emlékeztetett arra, hogy nem támogatta néhány hónappal ezelőtt az abortusz jogi határidejének meghosszabbítását a 12. hétről a 14. hétre, s a mostani javaslattal az elsődleges célja a „jelenlegi egyensúly” megőrzése egy olyan szöveg elfogadása helyett, amely „további hosszabbításhoz vagy a jogi határidő megszüntetéséhez vezetne, és amely megkérdőjelezné az egészségügyi dolgozóknak a lelkiismereti záradékot”.

Marine Le Pen a közleményben úgy vélte, hogy szerinte tévút vitát nyitni a kérdéséről, miután „ha az Egyesült Államokban létezik is (vita), Franciaországban nem”. Mindezek ellenére az ellenzéki politikus szükségét érzi „alkotmányos szintre emelni az abortuszt illetően meglévő intézkedéseket”, azért, hogy „csak alkotmányos reformmal lehessen őket megváltoztatni”.

Miután az amerikai alkotmánybíróság döntésével megengedte az amerikai tagállamoknak az abortusz betiltását, Franciaországban először az ellenzéki baloldali szövetség, majd a Reneszánsz névre átkeresztelt kormánypárt is bejelentette a nyáron, hogy törvénytervezetet nyújtanak be, amely alkotmányba foglalná az abortusz tiszteletben tartását.

A Nemzeti Tömörülés által benyújtott ellenjavaslat szövege ezzel szemben az alkotmány preambulumába azt foglalná bele, hogy a francia nép ragaszkodik a terhességmegszakítás jelenleg érvényben lévő szabályozásához, megjelölve a közegészségügyi törvény idevonatkozó intézkedéseit. A törvény módosítását viszont bármikor lehetővé tenné a Nemzeti Tömörülés javaslata.

A tavaszi elnökválasztási kampányban Marine Le Pen elnökjelöltként még hároméves moratóriumot javasolt a társadalmi kérdésekben, míg a kérdéskörben megosztott pártjának más politikusai korábban betiltották volna a terhességmegszakítást.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.