Az eddigi legdurvább szankciók sújtják az orosz energiaexportot

  • Narancs.hu/MTI
  • 2025. január 11.

Külpol

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia közös lépést jelentett be, érintett a Gazprom is.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia összehangolt szankciókat jelentett be az orosz energiaexport szereplőire. A közleményben azt írják, ez az eddigi legszélesebb körű szankciócsomag az orosz energetikai ágazat szereplői ellen. A bejelentés főleg a kőolajkereskedelmet érinti, és bár közvetlen magyar érintett nincs, ott a listán a Gazprom is, Szerbiát pedig arra akarják kötelezni, tegyék ki az olajvállalatukból az orosz pénzt.

A bejelentett szankciók az orosz kőolajkitermelést, az elosztási hálózatot, köztük nagy olajkitermelő vállalatokat és kereskedőcégeket érint világszerte. A büntetőintézkedések 150 olyan tankerre is vonatkoznak, amelyek részt vesznek az orosz kőolaj szállításában 

– írja az MTI.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója egy sajtóbeszélgetésen pénteken azt mondta, hogy a washingtoni várakozások szerint a bevezetett szankciók kis mértékben növelhetik az olajárakat, de ez nem lesz meghatározó. Kirby szerint jelenleg nem jellemzőek azok a korábbi aggodalmak, hogy az orosz olajra bevezetett széles körű szankciók nagy kárt okoznak a világgazdaságnak, a 2025-ös előrejelzések szerint ugyanis a globális kőolajkitermelés meghaladja majd a keresletet.

A „közelmúltig a globális energiapiacokon tapasztalható szűkös ellátás korlátozott bennünket, mert azt jelentette volna, hogy a világnak szánt orosz olajkivitel szűkítése növeli Putyin exportbevételeit, miközben megemelte volna az árakat az üzemanyagkutaknál” – fogalmaz a washingtoni kormányzati közlemény.

A Gazpromnyeft és az Oroszország ellen irányuló amerikai-brit szankciós listára felvették a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS) is. Aleksandar Vucic szerb elnök szerint Washington azt követeli, hogy Szerbia teljesen vonja ki az orosz tőkét és orosz érdeket a NIS-ből, minderre 45 napot adtak. Vucic azt mondta, hogy Szerbia felelősségteljesen fog reagálni a szankciókra, de Szerbia semmi olyat nem tett, amivel azt érdemelte ki, hogy ilyen szankciókat vezessenek be egy az országban működő céggel szemben. A szerb nemzeti olajtársaság 50 százaléka az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé, a fennmaradó hányadon kisrészvényesek osztoznak.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.