Az eddigi legdurvább szankciók sújtják az orosz energiaexportot

  • Narancs.hu/MTI
  • 2025. január 11.

Külpol

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia közös lépést jelentett be, érintett a Gazprom is.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia összehangolt szankciókat jelentett be az orosz energiaexport szereplőire. A közleményben azt írják, ez az eddigi legszélesebb körű szankciócsomag az orosz energetikai ágazat szereplői ellen. A bejelentés főleg a kőolajkereskedelmet érinti, és bár közvetlen magyar érintett nincs, ott a listán a Gazprom is, Szerbiát pedig arra akarják kötelezni, tegyék ki az olajvállalatukból az orosz pénzt.

A bejelentett szankciók az orosz kőolajkitermelést, az elosztási hálózatot, köztük nagy olajkitermelő vállalatokat és kereskedőcégeket érint világszerte. A büntetőintézkedések 150 olyan tankerre is vonatkoznak, amelyek részt vesznek az orosz kőolaj szállításában 

– írja az MTI.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója egy sajtóbeszélgetésen pénteken azt mondta, hogy a washingtoni várakozások szerint a bevezetett szankciók kis mértékben növelhetik az olajárakat, de ez nem lesz meghatározó. Kirby szerint jelenleg nem jellemzőek azok a korábbi aggodalmak, hogy az orosz olajra bevezetett széles körű szankciók nagy kárt okoznak a világgazdaságnak, a 2025-ös előrejelzések szerint ugyanis a globális kőolajkitermelés meghaladja majd a keresletet.

A „közelmúltig a globális energiapiacokon tapasztalható szűkös ellátás korlátozott bennünket, mert azt jelentette volna, hogy a világnak szánt orosz olajkivitel szűkítése növeli Putyin exportbevételeit, miközben megemelte volna az árakat az üzemanyagkutaknál” – fogalmaz a washingtoni kormányzati közlemény.

A Gazpromnyeft és az Oroszország ellen irányuló amerikai-brit szankciós listára felvették a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS) is. Aleksandar Vucic szerb elnök szerint Washington azt követeli, hogy Szerbia teljesen vonja ki az orosz tőkét és orosz érdeket a NIS-ből, minderre 45 napot adtak. Vucic azt mondta, hogy Szerbia felelősségteljesen fog reagálni a szankciókra, de Szerbia semmi olyat nem tett, amivel azt érdemelte ki, hogy ilyen szankciókat vezessenek be egy az országban működő céggel szemben. A szerb nemzeti olajtársaság 50 százaléka az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé, a fennmaradó hányadon kisrészvényesek osztoznak.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”