Megszavazta az Európai Parlament, hogy Magyarország egy "hibrid választási autokrácia", írja a hvg.hu. Az EP plenáris ülése nagy többséggel szavazta meg a Magyarországról szóló újabb jogállamisági jelentést: az állásfoglalás mellett 433, ellene 123 EP-képviselő szavazott, 28 pedig tartózkodott.
A jelentés előterjesztője Gwendoline Delbos-Corfield, francia zöldpárti EP-képviselő, aki Judith Sargentini visszavonulása után vette át a feladatot.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, ez a mostani jelentés a 2018-as Judith Sargentini-féle szöveg folytatása, amelyben a képviselők megállapították, hogy az elmúlt négy évben a magyar demokrácia állapota még rosszabb lett, és a Magyarországon történtek rendszerszintű fenyegetést jelentenek az Európai Unió alapértékeire.
A jelentés szerint
Összességében a sajnálatunkat fejezzük ki, hogy a szükséges EU-s lépések elmaradása hozzájárult a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok leépüléséhez Magyarországon, és ahhoz, hogy az egyik tagállam választási autokrácia hibrid rezsimjévé vált.
A jelentésben megjelennek a képviselők aggodalmai Magyarországgal kapcsolatban, melyek között szerepel az alkotmányos és választási rendszer működése; az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége és a bírák jogai; korrupció és összeférhetetlenség; a véleménynyilvánítás szabadsága, beleértve a médiapluralizmust; a tudományos szabadság, vallásszabadság; gyülekezési szabadság; az egyenlő bánásmódhoz való jog, beleértve az LMBTQI jogokat; a kisebbségekhez tartozó személyek, köztük a romák és a zsidók jogai, valamint az ellenük irányuló gyűlöletkeltő kijelentésekkel szembeni védelem; a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai; valamint a gazdasági és szociális jogok állapota.
Az EP-képviselők felszólították a Bizottságot, hogy használja ki a rendelkezésükre álló összes eszközt Magyarországgal szemben, különösen a kondicionalitást. Mint azt mi is megírtuk, több mint 15,7 milliárd eurónyi, vagyis csaknem 6400 milliárd forint felzárkóztatási forrás felfüggesztését javasolhatja az Európai Bizottság a Magyarország elleni folyó jogállamisági eljárásban.
Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke szerdán tartotta éves beszédét az Európai Parlament előtt, ahol kiemelte, hogy befagyasztaná a demokráciát károsító tagországok támogatását.