Az Európai Parlament szerint Magyarország már nem demokrácia

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 15.

Külpol

Nagy többséggel szavazták meg az újabb jogállamisági jelentést.

Megszavazta az Európai Parlament, hogy Magyarország egy "hibrid választási autokrácia", írja a hvg.hu. Az EP plenáris ülése nagy többséggel szavazta meg a Magyarországról szóló újabb jogállamisági jelentést: az állásfoglalás mellett 433, ellene 123 EP-képviselő szavazott, 28 pedig tartózkodott.

A jelentés előterjesztője Gwendoline Delbos-Corfield, francia zöldpárti EP-képviselő, aki Judith Sargentini visszavonulása után vette át a feladatot.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, ez a mostani jelentés a 2018-as Judith Sargentini-féle szöveg folytatása, amelyben a képviselők megállapították, hogy az elmúlt négy évben a magyar demokrácia állapota még rosszabb lett, és a Magyarországon történtek rendszerszintű fenyegetést jelentenek az Európai Unió alapértékeire.

A jelentés szerint

Összességében a sajnálatunkat fejezzük ki, hogy a szükséges EU-s lépések elmaradása hozzájárult a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok leépüléséhez Magyarországon, és ahhoz, hogy az egyik tagállam választási autokrácia hibrid rezsimjévé vált.

A jelentésben megjelennek a képviselők aggodalmai Magyarországgal kapcsolatban, melyek között szerepel az alkotmányos és választási rendszer működése; az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége és a bírák jogai; korrupció és összeférhetetlenség; a véleménynyilvánítás szabadsága, beleértve a médiapluralizmust; a tudományos szabadság, vallásszabadság; gyülekezési szabadság; az egyenlő bánásmódhoz való jog, beleértve az LMBTQI jogokat; a kisebbségekhez tartozó személyek, köztük a romák és a zsidók jogai, valamint az ellenük irányuló gyűlöletkeltő kijelentésekkel szembeni védelem; a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai; valamint a gazdasági és szociális jogok állapota.

Az EP-képviselők felszólították a Bizottságot, hogy használja ki a rendelkezésükre álló összes eszközt Magyarországgal szemben, különösen a kondicionalitást. Mint azt mi is megírtuk, több mint 15,7 milliárd eurónyi, vagyis csaknem 6400 milliárd forint felzárkóztatási forrás felfüggesztését javasolhatja az Európai Bizottság a Magyarország elleni folyó jogállamisági eljárásban.

Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke szerdán tartotta éves beszédét az Európai Parlament előtt, ahol kiemelte, hogy befagyasztaná a demokráciát károsító tagországok támogatását.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.