Az EU megvonja az Erasmus-forrásokat a bécsi Modul Egyetemtől az Orbán-kormányhoz fúződő kapcsolatai miatt – írja az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) a Der Standardban megjelent cikk nyomán.
A közlemény szerint az osztrák magánegyetem egy kormányközeli magyar alapítvány tulajdonában van, ezért az Európai Bizottság (EB) szerint nem kaphat uniós támogatást hallgatói számára.
Az ADF szerint rendkívül szokatlan, hogy az Európai Unió (EU) elzár egy egyetemet attól, hogy a hallgatói Erasmus-ösztöndíjjal külföldre utazhassanak. Az Erasmus ugyanis a határokon átívelő európai együttműködés kiemelt programja: évente körülbelül egymillió diák használja ki a lehetőséget, hogy egy szemesztert külföldi felsőoktatási intézményben tölthessen, és ott életre szóló tapasztalatokat szerezzen. Az EU a csereprogramot ösztöndíjakkal finanszírozza, abban bízva, hogy így erősítheti a fiatal generáció európai közösségtudatát. Az osztrák hallgatók évtizedek óta aktívan vesznek részt a programban, ezért különösen szokatlan, hogy most itteni egyetemet érint a szankció.
Ahogy azonban az osztrák Tudományügyi Minisztérium egy parlamenti kérdésre adott válaszából kiderült, az EB ilyen intézkedést léptetett életbe a bécsi Kahlenbergen működő Modul magánegyetemmel szemben. Eszerint a bizottság az uniós tagállamokban az Erasmus-program végrehajtásáért felelős nemzeti ügynökségekkel azt közölte, hogy a Modul Egyetem „nem kaphat EU-s forrásokat”.
Az intézkedés oka a Modul Egyetem 2023-ban lezajlott, nagy visszhangot keltő tulajdonosváltása: a turisztikai szakokra specializálódott egyetem 90 százalékban a Matthias Corvinus Collegiumot (MCC) fenntartó magyar alapítvány tulajdonába került. Az MCC-t az Orbán-rendszer kádereképző intézményeként tartják számon, amely jelentős támogatásokat kap a kormánytól. Az alapítvány kuratóriumi elnöke Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. Az MCC testületeiben más kormányközeli személyek is fontos szerepet játszanak.
Az EB szerint tehát a Modul Egyetem magyar „közérdekű vagyonkezelő alapítvány” irányítása alatt áll, így rá is vonatkozik az a támogatási tilalom, amelyet az EU Tanácsa 2022 végén rendelt el Magyarország ellen. Az EU akkor, Ausztria egyetértésével, Magyarországnak szánt milliárdos kifizetéseket fagyasztott be azzal a céllal, hogy megvédje az uniós költségvetést a jogállamiság magyarországi – például rendszerszintű korrupció általi – megsértésétől. Azonnal egyértelművé vált, hogy 21, állami irányítású alapítványok által fenntartott magyar egyetemen leállítják az Erasmus-támogatásokat. Budapest ugyan már két éve tiltakozik az intézkedés ellen, mindeddig azonban eredménytelenül.
Ausztriában az Erasmus-támogatások elosztásáért az Oktatási és Nemzetközi Ügyek Ügynöksége (OeAD) felel. Amint 2023 tavaszán értesültek a magyar tulajdonosváltásról, a Tanács döntése alapján már nem hagytak jóvá a Modul Egyetemről érkező új ösztöndíjkérelmeket – nyilatkozta Ernst Gesslbauer programigazgató. Ettől az időponttól kezdve az OeAD által uniós pénzből finanszírozott egyéb egyetemi együttműködéseket sem hagytak jóvá, tette hozzá.
„A helyzet végleges tisztázása érdekében az ügyet az Európai Bizottság elé vittük, amely végül a nemzeti ügynökségek számára utasítást adott ki, miszerint a Modul Egyetem nem részesülhet Erasmus-támogatásban.”
A közlemény szerint az egyetem értetlenül fogadta a bizottság döntését. Állításuk szerint az intézkedés „semmiképpen nem jogos”, és mindent megtesznek azért, hogy „megtámadják és visszavonassák”, áll a lapnaknak adott nyilatkozatukban. Az érintett diákokat azonban, mint mondják, „nem éri hátrány” most sem, mert az EU helyett számukra az egyetem egyenértékű anyagi támogatást biztosít külföldön.
Az ADF szerint kétségtelen, hogy a Modul Egyetem továbbra is fogadhat más országok felsőoktatási intézményeiből érkező Erasmus-hallgatókat. Az EU-támogatás ugyanis mindig arra az egyetemre folyik be, ahonnan a hallgatók érkeznek – tehát a hazai egyetemre. Aki tehát Erasmusszal szeretne egy félévre belekóstolni a kahlenbergi egyetem minennapjaiba, ezt továbbra is megteheti.
Nem az Erasmus azonban az egyetlen európai pénzforrás, amely elapadt a Modul Egyetem számára, az osztrák Tudományügyi Minisztérium adott nyilatkozata szerint. A finanszírozás leállítása a nagy európai kutatástámogatási keretprogram, a Horizon Europe uniós forrásaira is vonatkozik. A magánegyetem ezt nem kommentálta.