Elon Musk náci karlendítésre emlékeztető gesztussal ünnepelt Trump beiktatási buliján

  • narancs.hu
  • 2025. január 21.

Külpol

Annyira lelkes volt, hogy két irányba is megismételte a mozdulatot.

Heves vitát robbantot ki a közösségi médiában Elon Musk szereplése Donald Trump hétfői beiktatási buliján, ahol a techmilliárdos annyire belelkesedett, hogy színpadra lépve kétszer is náci karlendítésre emlékeztető mozdulattal köszöntötte az elnök híveit.

„Csak köszönetet szeretnék mondani, hogy ez megvalósult” – mondta a washingtoni Capital One Arénában Trump támogatóinak a SpaceX, az X és a Tesla tulajdonosa, a világ leggazdagabb embere, nem mellékesen Trump tanácsadója a Guardian összefoglalója szerint. Musk a nagy hálálkodás közepette kezét a mellkasához csapta, majd felfelé lendítve kinyújtotta jobb karját. A mozdulatot aztán ugyanígy a másik oldalra fordulva is megismételte.

„My heart goes out to you” – mondta Musk a karlendítések után, vagyis a saját értelmezése szerint a mozdulatsorral csak azt szerette volna kifejezni, hogy a „szíve” a Republikánus Párt támogatóié. „Nektek köszönhető, hogy a civilizáció jövője biztosított. Hála nektek, végre biztonságos városaink lesznek, biztonságos határok és ésszerű költekezés. Alap dolgok” – folytatta Musk, aki Trumphoz hasonlóan a Mars meghódításáról szóló terveket is felemlegette.

A milliárdos szereplése után elárasztották a közösségi médiát a felháborodott emberek posztjai. Ruth Ben-Ghiat, a New York-i egyetem történészprofesszora például arról írt:

„Ez a fasizmus történésze. Ez egy náci tisztelgés volt, ráadásul egy igen harcias.”

Elon Musk az X-en reagált a történtekre. Mint írta: „A »mindenki Hitler« már nagyon unalmas”, ennél szerinte „jobb mocskos trükkökre” lesz szükség a lejáratásához.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.