Izrael vasárnap bejelentette, hogy a szombati, Hán Júniszra mért légicsapásban meghalt Rafa Salama, a Hamász hán júniszi egységének vezetője – írja a CNN.
A Telex beszámolója szerint Salama egy épületben bujkált a Hamász magasrangú vezetőjével, az október 7-i támadássorozat fő kitervelőjével, Mohammed Deiffel. Az izraeli támadás fő célpontja Deif volt, de azt továbbra sem lehet tudni, hogy ő meghalt-e a csapásban.
Amennyiben beigazolódik, hogy a palesztin militáns szervezet katonai szárnyát közel húsz éve irányító Deif is az áldozatok között van,
ő lenne a legmagasabb rangú Hamász-vezető, akit Izraelnek sikerült kiiktatnia háború kezdete óta.
Deif 1995 óta szerepel Izrael legkeresettebb személyek listáján, mivel részt vett számos terrortámadás tervezésében és végrehajtásában, köztük számos buszos merényletben az 1990-es években és a 2000-es évek elején.
A Hamász helyettes vezetője, Khalil al-Hayya az Al Jazeera TV-nek azt mondta, a csoport legfőbb katonai parancsnokát nem ölték meg, és Netanjahunak címezve azt mondta: „Deif most is hallgat téged, és kigúnyolja a hazugságaidat”. Egy másik Hamász-tisztviselő az AFP-nek szintán azt mondta, hogy Deif jól van, de az állítását nem támasztotta alá bizonyítékokkal.
A Hamász által ellenőrzött gázai gészségügyi minisztérium szerint
az izraeli csapás Hán Júnisz melletti zsúfolt sátortábort érte, ahol a lakóhelyüket elhagyni készülő civilek húzták meg magukat, a támadásban legalább 91-en meghaltak, közel 300-an pedig megsérültek.
Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének, az Unrwa-nak a vezetője elítélte Izrael szombati csapását HánJúniszban. Scott Anderson, az Unrwa gázai övezeti ügyekért felelős igazgatója azt mondta, a hán júniszi Nasszer kórházban tett látogatása során, ahová a sérültek közül sokakat szállítottak, "a háborúban látott legborzalmasabb jelenetek egyikének volt tanúja”.
A szombati támadás után alig egy nappal Izrael Gázavárost bombázta, a gázai egészségügyi minisztérium szerint a támadásban 31-en maghaltak, legalább 50-en pedig megsérültek.
Helyszíni beszámolók szerint további 14 ember halt meg vasárnap reggel egy, az ENSZ által működtetett iskola közelében, amelyet a Gáza középső részén fekvő Nuseiratban a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek számára használtak menedékhelyként. A gázai egészségügyi minisztérium szerint a támadásban legalább 100-an megsérültek.
Egy magas rangú Hamász-tisztviselő az AFP-nek vasárnap azt mondta,
az izraeli „mészárlások”, valamint Izrael tárgyalásokon tanúsított magatártasa miatt felfüggesztették az egyeztetéseket a tűzszünetről.
A Reutersnek egyiptomi biztonsági források szintén megerősítették, hogy a tárgyalások elakadtak. Más Hamász-közeli források ugynakkor arról számoltak be, bár az elmúlt napok izraeli támadásai hatással lesznek a tárgyalásokra, a Hamász nem állt fel az asztaltól.
Iszmail Hánije, a Hamász politikai szárnyának Katarban tartózkodó főtitkára vasárnap azzal vádolta meg Netanjahut, hogy „förtelmes mészárlásokkal” próbálja megakadályozni a háború befejezését célzó megállapodást.
Az izraeli támadásokat Izraelben is vegyesen fogadták, több ezren vonultak az utcára, a tiltakozók szerint Netanjahu politikai okokból szabotálja a tűzszüneti megállapodás elérését. A tiltakozók között voltak a Gázában fogvatartott izraeli túszok hozzátartozói is.