Trump elnöksége a Nixon bukása előtti időket idézi

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 5.

Külpol

A Watergate-botrányt kirobbantó újságíró szerint Trump veszélyt jelent, és meg kell tőle védeni az amerikaiakat.

Donald Trumpot nemzetbiztonsági kockázatnak tartják a legközelebbi beosztottjai, mindez abból a könyvből derül ki, amely novemberben jelenik meg, és amiből most részleteket közöl a CNN. A könyv írója a Watergate-botrányt kirobbantó Bob Woodward.

Ennek kapcsán adott interjút a Nixont megbuktató legendás újságírópáros másik tagja, Carl Bernstein, aki kedden a CNN-en horrorshow-nak nevezte Trump elnökségét, és arról beszélt, hogy Trumptól meg kell védeni az országot és a világot is.

Korábban Woodward és Bernstein együtt robbantották ki a Watergate-botrányt, a The Washington Postban megjelent írásuk végül Richard Nixon lemondásához vezetett.

Az újságíró szerint Trump elnöksége a Nixon bukása előtti időket idézi: „Az amerikai történelem során az egyetlen időszak, amikor ez történt, az a Nixon-elnökség végnapja voltak. Most ugyanez történik Trump elnöksége alatt is: »Védd meg az országot az Amerikai Egyesült Államok elnökétől.«”

Bernstein szerint Nixon idejében is a saját pártja nyomására működött a rendszer, most ismét ez történik. „Itt az ideje, hogy a republikánusok kimondják: Trump elnöksége nemzeti vészhelyzet, és úgy is kell kezelni, mint egy nemzeti veszélyt."

De nem csak Trumpot illette kemény szavakkal, a republikánus jelöltekkel szemben is kemény kritikát fogalmazott meg. Véleménye szerint egyelőre nem látni jelét, hogy Trumppal szembeszállnának a pártok képviselői.

Bernstein szerint „amit eddig láttunk a republikánus képviselőktől, az a felelősségvállalás teljes hárítása”.

Woodward könyve és Bernstein nyilatkozata a kampányidőszakra esik: most lesznek a félidős választások, ahol eldől az amerikai törvényhozás sorsa. Ha a demokraták esetleg feltámadnának, többséget szereznének, akkor elindíthatnák az elnökkel szembeni úgynevezett impeachment eljárást, ami Trump leváltásához vezethetne. Eddig így nem mozdítottak el elnököt az USA történetében, Nixon lemondott, így kerülte el az eljárást.

(via HuffPost)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.