"Biztonságot kell teremtenünk" (Ronald Mollinger, Hollandia budapesti nagykövete)

  • Zalán Eszter
  • 2007. június 28.

Külpol

Abu-Dzabiban, Bejrútban és Teheránban szolgált, majd Afganisztánban képviselte a királyság érdekeit. Nagy szerepe volt abban, hogy Hollandia végül Baghlan tartományban vállalta a NATO helyi újjáépítő csoportjának (PRT) irányítását - ezt tavaly ősszel Magyarország vette át. 2003 és 2005 között ő volt a terrorelhárításért felelős nagykövet is. Két éve él Magyarországon. Úgy véli, a terror ellen a nemzetközi fejlesztés a gyógyír.
Abu-Dzabiban, Bejrútban és Teheránban szolgált, majd Afganisztánban képviselte a királyság érdekeit. Nagy szerepe volt abban, hogy Hollandia végül Baghlan tartományban vállalta a NATO helyi újjáépítő csoportjának (PRT) irányítását - ezt tavaly ősszel Magyarország vette át. 2003 és 2005 között ő volt a terrorelhárításért felelős nagykövet is. Két éve él Magyarországon. Úgy véli, a terror ellen a nemzetközi fejlesztés a gyógyír.

Magyar Narancs: Mi különbözteti meg a hagyományos terrorista szervezetektől azokat, amelyek globális dzsihádot hirdettek?

Ronald Mollinger: A hagyományos szervezetek elsősorban nemzeti célokra koncentráltak. A németországi Vörös Hadsereg Frakció (RAF) például nagyon német szervezet volt, kifejezetten német célokkal: meg akarták változtatni a német társadalmat. Ugyanez érvényes Olaszországban, Görögországban, Kolumbiában. A dzsihádnak nemzetközi céljai vannak és nemzetközi színtéren működik, Észak-Afrikától az Egyesült Államokon és Spanyolországon keresztül Afganisztánig, Irakig, Szaúd-Arábiáig. A másik fontos aspektus, hogy ezek a csoportok megpróbálják bevonni tevékenységükbe a gyenge kormányzatokat, illetve az úgynevezett lator államok kormányait is. (A lator állam kifejezést olyan országokra szokás alkalmazni, melyek veszélyt jelentenek a világbékére. A lator országot autoriter rezsim vezeti, amely semmibe veszi az emberi jogokat, erőszakos cselekményeket támogat külföldön, és esetenként tömegpusztító fegyverek megszerzésén ügyködik - a szerk.) Erre kitűnő példa Afganisztán. De szeptember 11. ébresztő volt a világ felelősségteljes részének: nem szabad megengednünk, hogy lator államok alakuljanak ki és működjenek. A megoldás az lehet, hogy fejlesztést, stabilitást viszünk ezekbe a térségekbe - nemcsak szóban, hanem valóságosan is. Afganisztánban részben katonai hadműveletek folynak, de ezzel egy időben lehetővé kell tenni a fejlesztési projektek kivitelezését. Ha stabil a jövőjük, nem alakulnak ki lator államok. Ez hatalmas felelősség. És épp a fejlesztés lassú tempója miatt kell majd sokáig maradnunk ezekben az országokban.

MN: De megoldható-e a lator államok feltartóztatása? A terroristák korábban Szudánban húzták meg magukat, majd Afganisztánban, most talán Szomáliában vagy Pakisztánban. Képes-e a nyugati világ ennyi lator állam fejlesztését magára vállalni?

RM: Nincs más választásunk. A következő gócpontok Afrikában lesznek: Szudán, Szomália, azaz Afrika szarva. Már jártunk ott korábban, de visszamegyünk, ha kell. Nem menekülhetünk el a felelősségünk elől.

MN: A terrorellenes tevékenységnek tehát egy-egy államra kell összpontosítania?

RM: A terrorellenes tevékenység az ENSZ által lefektetett szabályok szerint folyik, ennek a "közvetlen fenyegetettség" a kulcsfogalma. A kereteket persze adhatja az EU vagy a NATO. A terroristákkal mindenhol fel kell venni a harcot, de az igazán veszélyes helyzet ott alakulhat ki, ahol a háttérben egy felelőtlen állam áll, amely nem ura saját területének sem. E két elem találkozása a veszélyes.

MN: A hagyományos terrorszervezetekkel, mint az IRA vagy az ETA, lehetett tárgyalni, bevonni őket valamiféle politikai folyamatba. De vajon lehet-e esélye bármilyen politikai folyamatnak a nemzetközi "dzsihadisták" esetében?

RM: Nem. Hisz nincs behatárolható politikai céljuk. Ha mondjuk az izraeli-palesztin konfliktus megoldását követelnék, könnyebb lenne a helyzet, hiszen ott van politikai folyamat. De minden országban, minden pillanatban mást mondanak, minden csoport mást követel. Az ideológiájuk vallási, és azon belül is különböző - az egyes terrorcsoportoknak más és más a vallási hátterük. A vahhabiták például fanatikusabbak, mint más szunniták, a síiták mindkettőtől különböznek, sokkal szigorúbb hierarchia szerint élnek. A legveszélyesebbek azok, akik úgy érzik, övék a teljes és egyetlen igazság, amiért feláldozni is képesek magukat.

MN: Mi hajtja az öngyilkos merénylőket?

RM: A toborzás folyamata a terrorelhárítás egyik legérzékenyebb pontja. A fejletlenség, a munkanélküliség, az egyenlőtlenség frusztrációt szül. Ha valaki kirekesztődik a gazdasági felemelkedés lehetőségéből, ha nincs semmilyen hozzáférése a politikai folyamatokhoz, a valláshoz menekül. Egyes országokban ez szinte életforma lett. Nem állítom, hogy a mi parlamentáris demokráciánk lenne az egyetlen megoldás, de az biztos, hogy a gazdasági és a politikai fejlődés, a részvétel lehetősége segítene.

MN: Ön Szaúd-Arábiát és Iránt is jól ismeri. Mi a tapasztalata, ők hogyan szállnak szembe a terroristákkal?

RM: 2001. szeptember 11. a szaúdi kormánynak is kemény csapást jelentett, fel kellett ébredniük. Ezután a szaúdiak hamar megváltoztatták a szélsőségesekkel szembeni politikájukat. Azelőtt csak legyintettek: "hadd harcoljanak a fiúk Afganisztánban, éljék ki ott a felesleges energiájukat". De ennek a politikának vége. A szaúdiak nagyon hatékonyak a terrorellenes harcban, főleg mióta hajlandók együttműködni más államokkal. Hiszen együtt kell megoldásokat találnunk. Irán szerepe Afganisztánban nagyon pozitív volt. És ha Afganisztán kérdésében együtt lehetett működni a teheráni rezsimmel, ez talán lehetséges Irakban is. A nyugat és Irán érdekei Afganisztán és valószínűleg Irak esetében is párhuzamosak. Nagyon örülök, hogy az egyiptomi Irak-konferencián az Egyesült Államok és Irán is részt vett.

MN: Afganisztánban az elmúlt években a harcok a terrorelhárításra koncentrálnak. Mennyiben változott a talibán az elmúlt években?

RM: Az al-Káida arra ösztökéli a talibánt, hogy a terrort használja fegyverként. Éppen ezért fontos, hogy a katonai hadműveleteink támogassák a fejlesztési projektjeinket. Meg kell mutatnunk az embereknek, mit tegyenek, ha ki akarnak jutni abból a kutyaszorítóból, hogy az al-Káida pénzéből éljenek. Meg kell értetnünk velük, hogy az oktatás, az egészségügy, a biztonság sokkal értékesebb a családjuk jövője szempontjából, mint az a könynyű pénz, amit egy őrült szaúdi terrorista ad a fiuk életéért. Muszáj fejlesztenünk Afganisztánt, különben visszacsúszik a lator állam státusába.

MN: Hogyan szerepel Magyarország ebben a közös feladatban, Afganisztánban?

RM: Katonai szempontból Magyarország nagyon jól teljesít, remek parancsnokokkal dolgoznak. A civil projektek, úgy tűnik, lassan beindulnak. Számítottunk arra, hogy a tartományi újjáépítő csoport (PRT) civil része komótosan indul majd el, hiszen ez az első alkalom, hogy Magyarország ilyen hadműveletben vesz részt katonákkal, diplomatákkal, segélyszervezetekkel. A magyar kormány megértette, hogy a feladat lényege a fejlesztés. Azt pedig nem lehet elvégezni két év alatt: ezért örülök annak, hogy Magyarország úgy döntött, marad. Hollandia egyébként segítséget nyújt magyar szakemberek, diplomaták, politikusok kiképzésében a nemzetközi fejlesztés és békemissziók témában. Szeretnénk megértetni a magyar minisztériumokkal, hogy használják a nem kormányzati szervezeteket (NGO-kat, azaz civil szervezeteket - a szerk.), nem kell egyedül csinálniuk mindent. Amikor először jártam Afganisztánban, az NGO-k nem repestek az örömtől a katonai részvétel miatt, sem a PRT gondolatától. Távol akartak maradni a fegyverektől és a katonáktól. Aztán rájöttek, hogy a PRT és a hadsereg miattuk és nem ellenük van ott. A hadseregek által biztosított relatív biztonság nélkül ők sem végezhetnék a munkájukat. A PRT persze a kabuli központi kormányzatot, illetve a helyi hatalmat is támogatja, például rendőrök kiképzésével. Biztonságot kell teremtenünk, hogy az államszervezet működni tudjon, és ehhez kell a PRT-k jelenléte.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.