A végjátékhoz közelítenek a tárgyalások az uniós helyreállítási alapról

Blöffspirál

Külpol

Nagy szüksége van az uniós pénzekre az Orbán-kormánynak, úgy tűnik, valamelyest még Polt Péter hatalmát is hajlandók lennének megnyirbálni cserébe. Az idő azonban szorít, ha néhány hónapon belül nincs megállapodás, a helyreállítási alap támogatásainak 80 százalékát elveszíthetjük.

A magyar kormány az elmúlt hetekben a korábbinál nagyobb nyitottságot mutatott a megállapodásra az európai uniós támogatások folyósítási feltételeiről szóló tárgyalásokon. A választási kampány lezárultával talán már nem szükséges annyira keménykedni az EU-val, és valószínűleg rájöttek (ha nem tudták eleve), hogy az elhúzódó háború mellett és a megváltozott pénzpiaci környezetben nagy bajban lesz a költségvetés uniós támogatások nélkül. A kompromisszumkészebb magyar hozzáállást a Narancsnak egy bizottsági forrás is megerősítette, de ez nyilvánvaló már a kommunikációból is. Abból például, hogy a tárgyalások vezetésére kijelölt Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter nem állítja, hogy Brüsszel a „gyermekvédelmi törvény” miatt bünteti Magyarországot, vagy hogy egy múlt heti interjúban felvetette, a kormány nem zárja ki az Európai Ügyészséghez csatlakozás lehetőségét sem.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ennél azért szerényebb ajánlattal állt elő július 7-i sajtótájékoztatóján. Azt közölte, hogy a helyreállítási alappal kapcsolatban a kormány négy területen fogadta el az Európai Bizottság álláspontját: a pénzek jelentős részét az energiafüggetlenséget erősítő beruházásokra fordítják, a jogalkotás során több időt hagynak társadalmi konzultációra és visszaszorítják a speciális, gyorsított törvényhozási lehetőségeket, 15 százalék alá viszik az egyajánlatos közbeszerzések arányát, és a korrupciós bűncselekményeknél biztosítják a bírói jogorvoslatot az ügyészség döntéseivel szemben.

Sokat veszíthetünk

Több fronton zajlanak a tárgyalások a kormány és a Bizottság között az uniós pénzekről. Ahhoz, hogy hozzáférjünk a helyreállítási alapból (Recovery and Resilience Facility, RRF) Magyarországnak járó 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatáshoz és 9,7 milliárd euró kedvezményes hitelhez, a Bizottságnak jóvá kellene hagynia a kormány helyreállítási tervét (Recovery and Resilience Plan, RRP). A 2021–2027-es uniós költségvetés kohéziós alapjainak megnyílásához egy úgynevezett partnerségi megállapodás megkötésére és a magyar operatív programok elfogadására lenne szükség. Továbbá 2023-tól a közös agrárpolitikai fejezetből érkező támogatások is egy jelenleg bizottsági értékelés alatt álló nemzeti stratégiai tervhez kapcsolódnak majd. Ehhez hozzátehetjük, hogy a Bizottság április 27-én elindította Magyarország ellen a jogállamisági eljárást, ami potenciálisan az összes említett uniós támogatás (sőt akár az előző keretköltségvetésből áthúzódó kifizetések) felfüggesztésével fenyeget.

A kormány számára az elsődleges prioritás az RRP elfogadtatása. Nem feltétlenül azért, mert innen remélhetnek a leghamarabb pénzt, hanem mert az RRF-nél december 31. a forrásvesztéssel járó kemény határidő: ha addig nem sikerül megállapodni, elvész az alap vissza nem térítendő támogatási részének közel 80 százaléka, 4,6 milliárd euró. Ennek a pénznek a közvetlen hiánya is nagyon fájna a költségvetésnek, a befektetői bizalmat pedig tovább­erodálná, ha ezúttal az utolsó pillanatban sem sikerülne megállapodni az EU-val. A bizottsági tárgyalásokat ráadásul jóval de­cember 31. előtt le kellene zárni. A technikai szintű megállapodás után a magyar RRP-t még jóvá kell hagynia a biztosi kollégiumnak és a Tanácsban a tagállami gazdasági és pénzügyminisztereknek, majd alá kell írni a Bizottsággal egy jogi kötőerővel rendelkező finanszírozási megállapodást. Persze ha az EU-ban valamire megvan a politikai akarat, akkor az gyorsan meg tud történni, bizottsági forrásunk mégis úgy számol, hogy ha október végéig nincs megegyezés, akkor nehéz lesz a folyamat minden elemét lezavarni az év végéig.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.