Zelenszkij nem bízik Orbán béketervében, de Trumpnak üzent: „Welcome, Donald!”

Belpol

Brüsszelben tárgyalt az EU vezetőivel az ukrán elnök, és értetlenkedéssel reagált Orbán békejavaslatára. Érzékenyen érinti az ukrán felet, hogy Putyin elbukott Szíriában, de Ukrajna gazdaságát stabilizálták az európai és amerikai csomagok.

Hamar lekerült a napirendről Orbán Viktor „béketerve” Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtótájékoztatóján Brüsszelben. „Minden tiszteletem a magyar emberek felé, de Orbán Viktornak nincsen személyes mandátuma a békekötésre, és Putyinnal való szoros viszonya is megakadályozza abban, hogy tartós béke szülessen.” Az elnök a karácsonyi fogolycseréről szóló javaslatról – amiről Orbán múlt pénteken a Kossuth rádióban tett említést, de se hivatalos, se félhivatalos úton nem beszélt róla az ukránoknak – azt mondta:

„Nem is értem ezt az ajánlatot. Folyamatosan cserélünk foglyokat Oroszországgal. Ez a fogolycsere ötlete túlságosan »karácsonyi«, de mi nem vagyunk adventi hangulatban. Szóval megértheti, hogy szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban.”

Zelenszkij szerdán és csütörtökön tartózkodik Brüsszelben, ahol az Európai Unió és a NATO vezetőivel tárgyalt. Az ukrán elnök, de Mark Rutte NATO-főtitkár is arról beszélt a tárgyalások után, hogy Ukrajnát meg kell erősíteni az esetleges béketárgyalások előtt.

Zelenszkij megerősítette az Európai Unióban is hangoztatott nézetet, hogy meg kell szüntetni azt a fennálló helyzetet, miszerint azerbajdzsáni közvetítéssel érkezik gáz az EU-ba. „Európa független akar lenni az orosz energiától, ez a célja.” Azt a felvetést Szlovákia részéről, miszerint ezzel sok pénzt veszítenek, Zelenszkij azzal ütötte el: „Ha őszinte vagyok, háború közben szégyen pénzről beszélni. De ha pragmatikus akarok lenni, sokkal többet vesztünk azzal, hogy Oroszország háborút folytat.

A védekező ország számára most létfontosságú annak a 19 légvédelmi rendszernek a telepítése, ami az ország nukleárlis célpontjait védené. Erről biztos volt szó az európai vezetők csúcstalálkozóján, amelyen Olaf Scholz, Ursula von der Leyen, Mark Rutte és még több tucatnyi vezető részt vett. Ezen Zelenszkij megköszönte az 50 milliárd dolláros csomagot Európának, és a 20 milliós csomagot az Egyesült Államoknak. „Gazdaságilag biztosak vagyunk a következő évben.”

„Nem arról van szó, hogy annyira lökdösnek minket a béke felé minket, hogy orra bukunk” – mondta a sajtótájékoztatón Zelenszkij. „Nagyon fontos, hogy Európának közös, egyhangú döntése legyen, és ehhez az Egyesült Államok is csatlakozzon.” Azt is hozzátette, hogy részletes mechanizmusra van szükség annak a kidolgozásában, hogy mi történik, ha Oroszország egy békekötés újra hadba lép.

Volodimir Zelenszkij természetesen Putyinra is vesztegetett néhány szót. Utalt az orosz elnök mai nyilatkozatára, amelyben a háború intenzitásának fokozásáról beszélt. „Putyin csak akkor tűnik erősnek, ha nukleáris támadásokról, rakétatámadásokról tud beszélni. Sok ország segíti ezt az embert, ezért erős szankciókra van szükség.”

Az ukrán elnök reflektált arra is, hogy az orosz hadseregnek ki kellett vonulnia Szíriából, ahol a felkelők megdöntötték az Aszad-rezsimet. Zelenszkij annak örül, hogy Putyin vereséget szenvedett, de ez azért lehetséges, mert minden haderejét Ukrajnára összpontosítja. „Láttuk ezt már a Wagner-zsoldosok esetében is Afrikában.”

„Nem oszthatom meg, milyen biztonsági garanciákat ígérhet Európa, amíg nincs ezekről döntés” – felelte kérdésre az ukrán elnök. Arra a gyakran visszatérő felvetésre, hogy Ukrajnában lejjebb kell szállítani a hadkötelezettség korhatárát, Zelenszkij azt mondta: „Hadd kérdezzek valamit: számít, hogy 20 vagy 30 év a korhatár, ha nincsen fegyver?” Ez a háború nem hasonlít az I. vagy a II. világháborúhoz, sokkal inkább technológiai fronton zajlik.

Néhány hónapja a Die Welt részletesen cikkezett az isztambuli egyezményről, amelyet – állítólag – ha a felek aláírtak volna, már béke lenne. Végül a bucsai mészárlás ismeretében a tárgyalások elakadtak. Az ukrán elnök most egyértelművé tette, hogy Oroszország részéről soha nem volt valódi opció a békére.

„Ez nem egyezmény volt, hanem ultimátum”

– jelezte, hogy a szövegben „denacifikációról” és Ukrajna demilitarizációjáról volt szó, ami még sérülékenyebbé tette volna az országot.

 
Volodimir Zelenszkij a brüsszeli sajtótájékoztatón
 

Szokásának megfelelően Zelenszkij nem fukarkodott az orosz elnöknek kiosztható jelzőkkel.

„Putyinnak már nincs kapcsolata a valósággal, a saját akváriumában él”

– mondta, később pedig még merészebb szavakra ragadtatta magát: „Putyinnak nem számít az emberélet. Imád ölni. Azt hiszem, megőrült. Szerintem ő is tudja, hogy megőrült.”

Végül ismét visszatért a béketervre: „Ha béke születik, és Putyin visszatér egy hónap, két hónap, hat hónap vagy egy év múlva, akkor az kudarc lesz mindenki számára, aki részt vett a békekötésben. Mindannyian veszíteni fogunk.” Arra a kérdésre, hogy mit érez Donald Trump megválasztása kapcsán, azt mondta: „Welcome, Donald!” Hozzátette: nagyon várja, hogy megbeszélhesse vele Ukrajna helyzetét, felvilágosíthassa a háború részleteiről, ami nem Trump elnöksége idején kezdődött, de reményeik szerint akkor fog befejeződni. „Azt hiszem, Trump úr erős elnök lesz.”

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk