Búcsúznak a világ politikusai II. Erzsébettől

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 8.

Külpol

Sorra érkeznek a részvétnyilvánító nyilatkozatok a brit politikusoktól és a világ egykori és jelenlegi vezetőitől.

"A szikla, amire a modern Nagy-Britannia épült" - így jellemezte II. Erzsébetet Liz Truss brit miniszterelnök. A királynő halálhírét csütörtökön este jelentették be. A miniszterelnök úgy fogalmazott, a korona III. Károlyra száll. "Isten óvja a királyt!" - mondta Liz Truss a BBC tudósítása szerint.

John Major volt miniszterelnök azt írta: "őfelsége, a királynő 70 éven át nemzetünk és annak jólétének szolgálatára szentelte életét. Közfeladatai ellátása során önzetlen, bölcs volt és nagylelkű. Mindannyian elvesztettünk egy számunkra nagyon értékes embert". Tony Blair korábbi brit miniszterelnök szerint nem csak uralkodójukat veszítették el, hanem azt a személyiséget, aki minden másnál jobban összehozta országukat, megtestesítette mindazt, ami miatt büszkék arra, hogy britek. Boris Johnson, az Egyesült Királyság nemrég leköszönt miniszterelnöke úgy fogalmazott: most fájdalom van mindannyiunk szívében, ez országunk legszomorúbb napja. Minderről a Telex adott hírt.

Emmanuel Macron francia államfő "Franciaország barátjának, a hazáját és az évszázadát meghatározó szívek királynőjének" nevezte II. Erzsébet királynőt. "Őfelsége II. Erzsébet királynő a brit nemzet egységét és folytonosságát testesítette meg több mint hetven éven át. Megőrzöm emlékemben Franciaország barátját, a hazáját és az évszázadát meghatározó szívek királynőjét" - írta a Twitteren a francia elnök franciául és angolul, miután egy fotót is posztolt a 96 éves korában elhunyt brit uralkodóról. Nicolas Sarkozy volt elnök közleményt adott, amelyben kiemelte, II. Erzsébet királynő "a két ország közötti megingathatatlan barátság, és az azt megalapozó értékek jelképe volt".

Bill Clinton, aki 1993-tól 2001-ig volt az Egyesült Államok elnöke, a Twitteren reagált a halálhírre. "II. Erzsébet 70 éves uralkodása alatt nagy változásokon vitte keresztül az Egyesült Királyságot". 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.