Búcsúznak a világ politikusai II. Erzsébettől

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 8.

Külpol

Sorra érkeznek a részvétnyilvánító nyilatkozatok a brit politikusoktól és a világ egykori és jelenlegi vezetőitől.

"A szikla, amire a modern Nagy-Britannia épült" - így jellemezte II. Erzsébetet Liz Truss brit miniszterelnök. A királynő halálhírét csütörtökön este jelentették be. A miniszterelnök úgy fogalmazott, a korona III. Károlyra száll. "Isten óvja a királyt!" - mondta Liz Truss a BBC tudósítása szerint.

John Major volt miniszterelnök azt írta: "őfelsége, a királynő 70 éven át nemzetünk és annak jólétének szolgálatára szentelte életét. Közfeladatai ellátása során önzetlen, bölcs volt és nagylelkű. Mindannyian elvesztettünk egy számunkra nagyon értékes embert". Tony Blair korábbi brit miniszterelnök szerint nem csak uralkodójukat veszítették el, hanem azt a személyiséget, aki minden másnál jobban összehozta országukat, megtestesítette mindazt, ami miatt büszkék arra, hogy britek. Boris Johnson, az Egyesült Királyság nemrég leköszönt miniszterelnöke úgy fogalmazott: most fájdalom van mindannyiunk szívében, ez országunk legszomorúbb napja. Minderről a Telex adott hírt.

Emmanuel Macron francia államfő "Franciaország barátjának, a hazáját és az évszázadát meghatározó szívek királynőjének" nevezte II. Erzsébet királynőt. "Őfelsége II. Erzsébet királynő a brit nemzet egységét és folytonosságát testesítette meg több mint hetven éven át. Megőrzöm emlékemben Franciaország barátját, a hazáját és az évszázadát meghatározó szívek királynőjét" - írta a Twitteren a francia elnök franciául és angolul, miután egy fotót is posztolt a 96 éves korában elhunyt brit uralkodóról. Nicolas Sarkozy volt elnök közleményt adott, amelyben kiemelte, II. Erzsébet királynő "a két ország közötti megingathatatlan barátság, és az azt megalapozó értékek jelképe volt".

Bill Clinton, aki 1993-tól 2001-ig volt az Egyesült Államok elnöke, a Twitteren reagált a halálhírre. "II. Erzsébet 70 éves uralkodása alatt nagy változásokon vitte keresztül az Egyesült Királyságot". 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.