Feladta magát Donald Trump csütörtökön Georgia állam atlantai börtönében, ahol a múlt heti bűnügyi vádemelés nyomán nyilvántartásba vették, majd óvadék ellenében szabadon távozhatott.
Az MTI beszámolója szerint Donald Trump helyi idő szerint csütörtök este érkezett a georgiai nagyvárosba, ahol letartóztatták, a Fulton megyei börtönben ujjlenyomatot vettek tőle, és elkészült a nyilvántartási fotó, az úgynevezett „mugshot” is.
Az Egyesült Államok korábbi elnöke ezek után 200 ezer dollár óvadék ellenében távozott a börtönből.
Az óvadéki megállapodás értelmében a volt elnök nem beszélhet, illetve kommunikálhat a nyilvánosság előtt tanúkat, illetve vádlottársait megfélemlítő módon. Az ügyész és a védők közötti megállapodás megsértése bebörtönzéssel járhat. Atlantai letartóztatása előtt Trump egyébként lecserélte korábbi védőügyvédjét egy helyi jogászra, a fehérgalléros ügyekre szakosodott Steven Sadowra. A jogász közleményben erősítette meg a felkérést, hozzátéve, véleménye szerint ügyfelét soha nem lett volna szabad megvádolni a felhozott cselekményekkel, amelyekben ártatlan.
Nyilvántartásba vételéről a korábbi elnök is posztolt a közösségi médiában, Twitteren – ahol a Capitolium ostroma után egy időre törölték a fiókját – azt írta, soha nem fogj afeladni.
https://t.co/MlIKklPSJT pic.twitter.com/Mcbf2xozsY
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 25, 2023
A vádeljárás során érintett 19 ember ügyében a börtönbeli nyilvántartásba vétel nem jelent bírósági meghallgatást. Donald Trumpot és 18 társát a múlt héten a Fulton megyei kerületi ügyész összesen 41 vádpontból álló vádiratot terjesztett elő a 2020-as elnökválasztás eredményének megváltoztatására irányuló, bűnszervezetben elkövetve kísérlet miatt.
Szerdán már jelentkezett az atlantai börtönben Rudy Giuliani, Donald Trump korábbi ügyvédje, New York volt polgármestere, aki szintén a vádlottak között van. Csütörtökön Donald Trump megjelenésével egy időben a Képviselőház jogi bizottságának republikánus elnöke, az amerikai törvényhozás felügyeleti jogkörére hivatkozva bekérte az ügyben eljáró kerületi ügyész, valamint irodája és a szövetségi kormány közötti minden kommunikációt, köztük az üzenetváltásokat a különleges ügyésszel, aki a szövetségi bűnvádi eljárásokat emelte Donald Trump ellen. Jim Jordan a hivatalos kérést többi között azzal indokolta, hogy a büntetőügy kapcsán felmerül a politikai indíttatás.