David Pressman: Rogán a korrupció kitervelője, megvalósítója, haszonélvezője

Külpol

Az amerikai nagykövet szerint Magyarország szuverenitását nem az Egyesült Államok fenyegeti, hanem az a kleptokratikus rendszer, amelynek kiépítésében és irányításában a miniszter segédkezett, és amelyből személyesen is profitált.

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma ma szankcionálta Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét a magyarországi rendszerszintű közkorrupcióban játszott vezető szerepe miatt.” Ezt David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete jelentette be kedd délutáni sajtótájékoztatóján, miután a sajtó hírül adta, Rogán amerikai szankciós listára került.

Pressman úgy fogalmazott, Rogán Antal „különböző hatalmi pozíciókban gazdagította magát és a pártjához lojálisakat. Hivatalos hatalmát személyes haszonszerzésre használta, megfosztva országát és polgárait a szükséges pénzügyi forrásoktól, miközben gyengítette az erős demokráciához létfontosságú intézményeket.” A nagykövet úgy folytatta, Magyarországon a magas rangú kormányzati tisztviselők túl sokáig használták hatalmi pozícióikat arra, hogy meggazdagodjanak maguk és családjuk számára – jelentős pénzeszközöket mozgatva az államkasszából magánzsebekbe.

Az amerikai nagykövet egyik legerősebb kijelentése az volt, miszerint

„Rogán Antal ennek a korrupciós rendszernek az elsődleges kitervelője, megvalósítója és haszonélvezője.”

Pressmann jelezte, az Egyesült Államok többször is hangsúlyozta aggodalmait a korrupcióval és annak magyarországi hatásaival kapcsolatban, a nem nyilvános kommunikációban is. Felsorolta: kistelepülési polgármesterekkel talákoztak, megnézték az elhíresült lombkorona-sétányt, lakattal körülvett kulturális központokat, üres kutatóintézeteket kerstek fel, melyeket a korrupció közpénzből épített emlékműveinek nevezett. Kitért arra, hogy amikor a civil szervezetek és a független sajtó leleplezi a korrupciót, a kormány támadásainak célkeresztjébe kerülnek.

„Ma azért cselekszünk, mert az elszámoltathatóság és az átláthatóság elengedhetetlen az amerikai-magyar kapcsolatok és a szövetségesekkel való demokratikus Magyarország kapcsolatának megőrzéséhez” – fogalmazott az amerikai nagykövet, aki hozzátette: nem gyakori, hogy az Egyesült Államok szankciós listára tesz egy hivatalban lévő minisztert. Az még kevésbé gyakori, folytatta, hogy mindezt egy szövetséges állam politikusával teszi.

„Félreértés ne essék, a magyarországi korrupció nagyon is érinti az Egyesült Államok érdekeit. A rendszerszintű korrupció, amelyet Rogán Antal képvisel, befolyásolja Magyarország döntéshozatalát az Amerikai Egyesült Államok és szövetségeseink biztonságát érintő kérdésekben. Magán- és állami erőfeszítéseink arra, hogy bevonjuk a magyar kormányt ebbe a kérdésbe, sikertelenek voltak. És így ma cselekszünk.” 

Köztudott, hogy Rogán Antal a magyar média-ökoszisztéma irányításában is központi szerepet játszik, így el tudom képzelni, mire utasítja holnap az újságokat – tette hozzá Pressman. „Miközben Rogán miniszter úr médiamegafonjai megpróbálják ezt pártpolitikai történetté vagy a szuverenitás megsértésévé tenni, a mai döntés valójában ennek az ellenkezője.

Magyarország szuverenitását nem az Egyesült Államok fenyegeti, hanem az a kleptokratikus ökoszisztéma, amelynek kiépítésében és irányításában Rogán miniszter úr segédkezett, és amelyből személyesen is profitált.”

A nagykövet leszögezte: ahogy Magyarország szuverén nemzet, úgy az Egyesült Államok is. És az Egyesült Államok szuverén döntést hozott, hogy megvédi pénzügyi rendszerét a széles körű korrupciótól.

Amerikai külügyi szóvivő: „Az állam kulcsfontosságú elemeit oligarchák és antidemokratikus szereplők ejtették foglyul”

„Az Egyesült Államok ma korrupcióban való részvétele miatt a globális Magnyickij-szankcióprogram keretében szankciós listára teszi Rogán Antal magas rangú magyar kormánytisztviselőt.

Rogán kormányzati tisztviselőként (...) feltételezhetően a magyar gazdaság stratégiai ágazatainak ellenőrzésére irányuló terveket vezényelt le. Rogán miniszter úr központi szerepet játszott abban, hogy Magyarországon olyan rendszer jöjjön létre, amely neki és pártjának a magyar emberek kárára kedvezett. Rogán tevékenysége jól példázza a büntetlenség tágabb értelemben vett magyarországi légkörét, ahol az állam kulcsfontosságú elemeit oligarchák és antidemokratikus szereplők ejtették foglyul.

A mai fellépés az Egyesült Államok korrupcióellenes stratégiáját hajtja végre, amely az állam foglyul ejtését az aggodalomra okot adó sajátos esetként azonosítja. Az Egyesült Államoknak nemzetbiztonsági érdeke fűződik szövetségesei demokratikus intézményeinek életképességéhez és folytonosságához, valamint a demokrácia globális védelméhez. Ennek a szankciónak az a célja, hogy biztosítsa, az amerikai pénzügyi rendszer ne játsszon szerepet Rogán Antal korrupt tevékenységeinek elősegítésében.

Továbbra is sürgetjük Magyarország vezetőit, hogy proaktívan, egyértelműen és határozottan lépjenek fel a korrupció ellen. Egy átláthatóbb Magyarország hozzájárul egy erősebb transzatlanti szövetséghez és egy virágzóbb Európához” – közölte Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.