David Pressman: Rogán a korrupció kitervelője, megvalósítója, haszonélvezője

Külpol

Az amerikai nagykövet szerint Magyarország szuverenitását nem az Egyesült Államok fenyegeti, hanem az a kleptokratikus rendszer, amelynek kiépítésében és irányításában a miniszter segédkezett, és amelyből személyesen is profitált.

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma ma szankcionálta Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét a magyarországi rendszerszintű közkorrupcióban játszott vezető szerepe miatt.” Ezt David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete jelentette be kedd délutáni sajtótájékoztatóján, miután a sajtó hírül adta, Rogán amerikai szankciós listára került.

Pressman úgy fogalmazott, Rogán Antal „különböző hatalmi pozíciókban gazdagította magát és a pártjához lojálisakat. Hivatalos hatalmát személyes haszonszerzésre használta, megfosztva országát és polgárait a szükséges pénzügyi forrásoktól, miközben gyengítette az erős demokráciához létfontosságú intézményeket.” A nagykövet úgy folytatta, Magyarországon a magas rangú kormányzati tisztviselők túl sokáig használták hatalmi pozícióikat arra, hogy meggazdagodjanak maguk és családjuk számára – jelentős pénzeszközöket mozgatva az államkasszából magánzsebekbe.

Az amerikai nagykövet egyik legerősebb kijelentése az volt, miszerint

„Rogán Antal ennek a korrupciós rendszernek az elsődleges kitervelője, megvalósítója és haszonélvezője.”

Pressmann jelezte, az Egyesült Államok többször is hangsúlyozta aggodalmait a korrupcióval és annak magyarországi hatásaival kapcsolatban, a nem nyilvános kommunikációban is. Felsorolta: kistelepülési polgármesterekkel talákoztak, megnézték az elhíresült lombkorona-sétányt, lakattal körülvett kulturális központokat, üres kutatóintézeteket kerstek fel, melyeket a korrupció közpénzből épített emlékműveinek nevezett. Kitért arra, hogy amikor a civil szervezetek és a független sajtó leleplezi a korrupciót, a kormány támadásainak célkeresztjébe kerülnek.

„Ma azért cselekszünk, mert az elszámoltathatóság és az átláthatóság elengedhetetlen az amerikai-magyar kapcsolatok és a szövetségesekkel való demokratikus Magyarország kapcsolatának megőrzéséhez” – fogalmazott az amerikai nagykövet, aki hozzátette: nem gyakori, hogy az Egyesült Államok szankciós listára tesz egy hivatalban lévő minisztert. Az még kevésbé gyakori, folytatta, hogy mindezt egy szövetséges állam politikusával teszi.

„Félreértés ne essék, a magyarországi korrupció nagyon is érinti az Egyesült Államok érdekeit. A rendszerszintű korrupció, amelyet Rogán Antal képvisel, befolyásolja Magyarország döntéshozatalát az Amerikai Egyesült Államok és szövetségeseink biztonságát érintő kérdésekben. Magán- és állami erőfeszítéseink arra, hogy bevonjuk a magyar kormányt ebbe a kérdésbe, sikertelenek voltak. És így ma cselekszünk.” 

Köztudott, hogy Rogán Antal a magyar média-ökoszisztéma irányításában is központi szerepet játszik, így el tudom képzelni, mire utasítja holnap az újságokat – tette hozzá Pressman. „Miközben Rogán miniszter úr médiamegafonjai megpróbálják ezt pártpolitikai történetté vagy a szuverenitás megsértésévé tenni, a mai döntés valójában ennek az ellenkezője.

Magyarország szuverenitását nem az Egyesült Államok fenyegeti, hanem az a kleptokratikus ökoszisztéma, amelynek kiépítésében és irányításában Rogán miniszter úr segédkezett, és amelyből személyesen is profitált.”

A nagykövet leszögezte: ahogy Magyarország szuverén nemzet, úgy az Egyesült Államok is. És az Egyesült Államok szuverén döntést hozott, hogy megvédi pénzügyi rendszerét a széles körű korrupciótól.

Amerikai külügyi szóvivő: „Az állam kulcsfontosságú elemeit oligarchák és antidemokratikus szereplők ejtették foglyul”

„Az Egyesült Államok ma korrupcióban való részvétele miatt a globális Magnyickij-szankcióprogram keretében szankciós listára teszi Rogán Antal magas rangú magyar kormánytisztviselőt.

Rogán kormányzati tisztviselőként (...) feltételezhetően a magyar gazdaság stratégiai ágazatainak ellenőrzésére irányuló terveket vezényelt le. Rogán miniszter úr központi szerepet játszott abban, hogy Magyarországon olyan rendszer jöjjön létre, amely neki és pártjának a magyar emberek kárára kedvezett. Rogán tevékenysége jól példázza a büntetlenség tágabb értelemben vett magyarországi légkörét, ahol az állam kulcsfontosságú elemeit oligarchák és antidemokratikus szereplők ejtették foglyul.

A mai fellépés az Egyesült Államok korrupcióellenes stratégiáját hajtja végre, amely az állam foglyul ejtését az aggodalomra okot adó sajátos esetként azonosítja. Az Egyesült Államoknak nemzetbiztonsági érdeke fűződik szövetségesei demokratikus intézményeinek életképességéhez és folytonosságához, valamint a demokrácia globális védelméhez. Ennek a szankciónak az a célja, hogy biztosítsa, az amerikai pénzügyi rendszer ne játsszon szerepet Rogán Antal korrupt tevékenységeinek elősegítésében.

Továbbra is sürgetjük Magyarország vezetőit, hogy proaktívan, egyértelműen és határozottan lépjenek fel a korrupció ellen. Egy átláthatóbb Magyarország hozzájárul egy erősebb transzatlanti szövetséghez és egy virágzóbb Európához” – közölte Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.