A Fidesz és a német pártalapítványok

Diszkrét jelenlét

Külpol

A német–magyar kapcsolatok ápolásában és a Fidesz nemzetközi kapcsolatrendszerében fontos szerepet töltenek be a német pártalapítványok. Kérdés, hogy az Európai Néppártból távozás után miként alakul velük a magyar kormánypárt viszonya.

Európai parlamenti frakciójának elhagyása után magából a Néppártból is kilépett a Fidesz. A távozás járulékos veszteségként magával hozhatja bizonyos külügyi kapcsolatok meggyengülését is, egyebek közt a Fidesz kapcsolatának megszakadását a Néppárt vezető erejének tekintett német CDU alapítványával, a széles körű nemzetközi tevékenységet végző Konrad Adenauer Stiftunggal (KAS).

A német politikai alapítványok a hozzájuk közel álló pártok választási szereplésétől függően részesülnek állami támogatásban; ám nem közvetlenül az aktuális parlamenti arányokat veszik alapul, hanem több korábbi választás eredményét. Jelenleg hat ilyen alapítvány kap német költségvetési támogatást: a szociáldemokrata SPD-hez kötődő, 1925-ben alapított Friedrich Ebert Stiftung, a liberális FDP-vel kapcsolatban álló Friedrich Naumann Stiftung (1958), a konzervatív CDU-hoz kapcsolódó Konrad Adenauer Stiftung (1964), a bajor CSU-hoz közeli Hanns Seidel Stiftung (1967), a baloldali Die Linkéhez kötődő Rosa Luxemburg Stiftung (1997) és a Zöldekhez húzó Heinrich Böll Stiftung (1999). Németországi tevékenységük része a politikai szemléletformálás és képzések biztosítása; konferenciákon, különböző rendezvényeken, kiadványokban népszerűsítik pártjukat, kutatásokat végeznek, azaz egyfajta think tankként működnek. Adnak ösztöndíjakat is, a KAS például tudományterülettől függetlenül biztosít havi támogatást a kiválasztott jelentkezőknek – ezzel részben a CDU utánpótlását is biztosítja. Bár nem minden ösztöndíjas lép politikai pályára, egy 2014-es összesítés szerint az akkori szövetségi miniszterek kétharmada, valamint több tucat CDU-s képviselő is egykor KAS-ösztöndíjas volt.

A működési költségek általános támogatása mellett a német párt­alapítványok projekttámogatásokat is kapnak különböző minisztériumok büdzséjéből, így a szövetségi külügyminisztériumtól is, kimondottan azzal a céllal, hogy bővítsék külkapcsolataikat. A KAS 2019-ben a beszámolója szerint több mint 188 millió euróhoz jutott szövetségi támogatásként, 3,1 millió eurót tartományi és önkormányzati, 4,9 millió eurót pedig „egyéb” támogatásként kapott. Projekt­kiadásai legnagyobb részét – 105,8 millió eurót, szemben a második legnagyobb összegnek számító, ösztöndíjakra szánt 25,5 millió euróval – pedig közelebbről nem tisztázott „nemzetközi együttműködésre” költötte az alapítvány.

„Nemzetközi együttműködés”

Honlapja szerint a KAS összesen 110 külföldi irodát tart fenn 80 különböző országban, amelyek egyebek mellett nyilvános fórumokat biztosítanak a német politikai és gazdasági érdekek képviseletére. „Az egész német pártalapítványi rendszer a II. világháború után azért jött létre, hogy a demokratikus politikai kultúra kialakulását segítse, és hogy Németország korlátozott szuverenitásából adódó helyzetét valamilyen módon az alapítványoknak a nemzetközi tevékenységével ellenpontozza” – mutat rá Prőhle Gergely, aki a Friedrich Naumann Stiftung budapesti irodáját vezette 1992-től 1998-ig. „Nem kémtevékenységet folytatnak, hanem arról van szó, hogy ezáltal a német külügyminisztérium, ha akar, ráláthat egy adott országnak az alapítvány profiljának megfelelő politikai szegmensére.” Ugyanakkor nem arról van szó, hogy állami szinten alaposan tanulmányoznák, hogy például mi is a helyzet az egyes helyi pártok holdudvarában, vagy hogy ezeket hogyan tudnák a maguk javára fordítani – teszi hozzá. „Nincs szó ezeknek a bejövő információknak a nagyon tudatos kormányszintű használatáról. A pártok esetében viszont igen: a pártokhoz közel álló alapítványok vezetőségében mindig ott vannak azok az emberek, akik az aktív pártpolitikusok felé közvetítik ezeket az információkat. A politikai pártok az alapítványok networkjét például arra tudják használni, hogy lássák, egy-egy országban ki lehet a potenciális partner” – mondja Prőhle.

Balázs Péter volt külügyminiszter szerint a német pártalapítványok munkájának nincs közvetlen szerepe a diplomáciában. „A pártközi kapcsolatok viszonylag szűk csatorna, az elvbarátaikkal szoktak kapcsolatba lépni, ki-ki a megfelelő pártokkal, de főleg rendezvényekben kell gondolkodni. Az alapítványok inkább a közönséghez szólnak, és terjesztik az eszméket, amelyeket a pártok is hirdetnek és vallanak.”

Magyarországon a főbb német pártalapítványok a rendszerváltás táján nyitottak irodát: a Friedrich Naumann Stiftung és a Friedrich Ebert Stiftung 1989-ben, a KAS 1990-ben. Balázs Péter emlékei szerint a Naumann és annak első irodavezetője, Stefan Musto az SZDSZ-szel épített ki elsőként kapcsolatokat, míg a KAS, illetve Helmut Kohl CDU-s kancellár első partnere Magyarországon az MDF volt. „A Fidesz itt is elég zűrös előéletű – idézi fel Balázs Péter –, a kilencvenes évek elején a Friedrich Naumann az SZDSZ-t segítette, majd Orbán közbenjárására Prőhle Gergely került Musto helyére budapesti irodavezetőnek. Ő teljes fordulattal áthangolta a Naumannt a Fidesz céljaira, attól kezdve a Fideszt segítették. Amikor pedig a Fidesz átállt a konzervatív oldalra, akkor a KAS-sal – amelynek eredeti partnere, az MDF addigra eljelentéktelenedett – lépett szövetségre.”

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.