Döntött a hágai Nemzetközi Bíróság, Zelenszkij légvédelmi rakétarendszereket kért

  • narancs.hu/AP
  • 2022. március 16.

Külpol

A hágai testület képviselői semmilyen bizonyítékot nem találtak az oroszok által emlegetett népirtásra.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Pearl Harborra és a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokra hivatkozott, amikor az amerikai kongresszushoz fordult országa Oroszország elleni harcában.

Zelenszkij szerdán az amerikai Capitoliumban kivetített élő kapcsolásban azt mondta a képviselőknek:

Most van szükségünk önökre!

Az Egyesült Államokat az eddig ígéreteknél még többre sürgette, és ismét kérte, hogy a nyugati légierő hozzon létre repüléstilalmi zónát, hogy megakadályozza a városokat és más polgári célpontokat támadó orosz repülőgépeket.

"Ha ez túl nagy kérés, akkor felajánlunk egy alternatívát" - tette hozzá Zelenszkij, és arról beszélt, hogy szükségük van a szovjet korszakból származó Sz-300-as légvédelmi rakétarendszerekre, amelyeket az orosz repülőgépek ellen használhatnának.

Biden várhatóan további 800 millió dolláros biztonsági támogatást jelent be Ukrajnának.

Putyin szankciós háborút emleget

Vlagyimir Putyin szerdán azt mondta, hogy az ukrajnai hadművelet sikeres, és szigorúan az előre jóváhagyott terveknek megfelelően zajlik. Az orosz elnök elítélte az Oroszország elleni nyugati szankciókat, gazdasági, politikai, információs eszközökkel folytatott agressziónak és háborúnak nevezve azokat.

Putyin ugyanakkor azt mondta, hogy a Nyugat nem tudott gazdasági villámháborút folytatni Oroszország ellen.

Valójában ezek a lépések emberek millióinak életét rontják el - mondta Putyin az orosz gazdaságra bénító csapást mérő szankciókról.

A hágai főügyész Ukrajnába ment

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze, Karim Khan szerdán Ukrajnába utazott, és virtuális tárgyalást folytatott Zelenszkij elnökkel, hogy megvitassák a bíróság folyamatban lévő, háborús bűnökkel kapcsolatos vizsgálatát.

Egyetértettünk abban, hogy minden erőfeszítésre szükség van a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartásának biztosítása és a polgári lakosság védelme érdekében

- mondta Khan a virtuális találkozót követő nyilatkozatában.

Ukrajna nem tagja a bíróságnak, de 2014-ben, miután az oroszok által támogatott kormányt egy népfelkelést követően eltávolították, joghatóságot adott a bíróságnak a területén elkövetett bűncselekmények felderítésére. Mivel Oroszország szintén nem tagja a bíróságnak, a hágai törvényszéknek az invázióval kapcsolatban nincs joghatósága, de bármelyik országból származó személyeket vád alá helyezhet háborús bűnök elkövetése miatt.

Szerdán hozott egy ítéletet is a szervezet, amely szerint Oroszországnak azonnali hatállyal be kell szüntetni a háborút, mert nem találtak bizonyítékot arra az állításra, hogy a donyecki és luhanszki szakadár területeken népirtás zajlana az orosz nemzetiségű lakossággal szemben. A testület 13 igen és 2 nem szavazattal fogadta el az ítéletet, csak a kínai és az orosz bírák szavaztak ellene.

A nap fontosabb hírei:

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.