Durvuló paranoia: már a Reuterst is ki akarják szorítani Oroszországból

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. április 19.

Külpol

"Információs diverziók" elkövetésével vádolta meg a Reuterst és pert indít a hírügynökség oroszországi tevékenységének leállíttatása érdekében a Rosznyefty állami többségű orosz olajvállalat.

A Rosznyefty reagálását az váltotta ki, hogy a Reuters egy pénteki jelentésében azt állította: Venezuela megtalálta a módját az ellene bevezetett amerikai szankciók megkerülésének és az orosz olajvállalaton keresztül kapja meg az olajeladásaiból származó dollárbevételt – közölte online kiadásában pénteken az RBK című orosz gazdasági napilap.

"Szükségesnek tartjuk, hogy a bűnüldöző szervekhez forduljunk azzal a céllal, hogy vessenek véget az álügynökség jogellenes tevékenységének az Oroszországi Föderáció területén" – idézte a Rosznyefty közleményét az RBK.

Az olajtársaság hazugságnak és provokációnak minősítette a Reuters jelentését és azt állítja, hogy a hírügynökség "szisztematikusan dezinformáció létrehozásával és pletykák legalizálásával" foglalkozik, hogy ezzel kárt okozzon az orosz gazdaságnak.

A cikkben, amelyet a Reuters Mexikóban,Venezuelában, Indiában és Nagy-Britanniában dolgozó munkatársai jegyeztek, a hírügynökség azt állította, hogy a Rosznyefty a szállítmányokért kedvezményes előleget fizet a venezuelai PDVSA állami olajvállalatnak, aztán megkapja a vételárat a végvásárlótól. Az informátorokra és dokumentumokra hivatkozó jelentés szerint a pénz a jutalék levonása után a PDVSA oroszországi bankszámláira kerül.

Az Egyesült Államok január végén vezetetett be szankciókat a PDVSA ellen, ugyanakkor az amerikai pénzügyminisztérium közölte, hogy azok ideiglenes felfüggesztését lehetségesnek tartja. A Reuters szerint ezt követően egy hónap alatt 40 százalékkal esett vissza a PDVSA exporttevékenysége.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).