Kína és a tajvani választás

Egyre szorosabb

  • Eörsi Mátyás
  • 2016. február 21.

Külpol

Az avatatlanok szerint e választás éppenséggel azt is eldönthette, hogy béke lesz-e a Tajvani-szoros vidékén. Fennmarad-e a kiegyensúlyozott jelenlegi állapot, vagy ellenkezőleg, a győztes független állammá nyilvánítja Tajvant, kivíva ezzel Peking haragját, aminek következtében egy katonai konfliktust sem lehet kizárni? S mivel Tajvan integritását az Egyesült Államok garantálja, a választás tétje végső soron az Amerika és Kína közötti katonai konfliktus is lehetett volna. Csudát! Tajvan helyzete ugyan tényleg borotvaélen táncol, de a status quo bolygatása senkinek sem áll érdekében.

1949-ben, a kommunisták kiütéses győzelmével záruló polgárháború után a bukott kínai vezetés Csang Kaj-sekkel az élén Tajvan szigetére menekült. Csang Kaj-sek szerint Kína kommunista kormánya nem volt legitim, így haláláig nem adta fel azon ambícióját, hogy akár katonai erővel is visszafoglalja országát, s addig is ragaszkodott hozzá, hogy ő képviseli egész Kínát. Tajvan hivatalos neve máig Kínai Köztársaság, és az ENSZ-ben 1971-ig valóban egész Kínát képviselte. 1971-ben aztán felvették a népi Kínát az ENSZ-be, Tajvant pedig kizárták. Csang Kaj-sek lényegében egyedül maradt, azzal a cserébe kapott ígérettel, hogy az Egyesült Államok segítséget nyújt neki egy esetleges kínai agresszióval szemben.

Kína ma a saját részének tekinti Tajvant, de túl azon, hogy a nemzetközi színtéren teljesen elszigeteli, nem tesz érdemi lépéseket. Ezzel szemben Tajvan már nem tekinti saját részének Kínát, viszont – Délkelet-Ázsia egyetlen valódi liberális demokráciáját okkal féltve – szeretné fenntartani a mostani jogállását. A szigeten évtizedek óta két párt verseng egymással: az eddig hatalmon levő KMT (Kuomintang, azaz Kínai Nemzeti Párt – így hívták Csang Kaj-sek pártját is az óhazában) és a DPP (Demokrata Progresszív Párt).

A tajvani politika mélyen megosztott. Először is etnikai alapon. A KMT az 1949-ben idemenekült – és 1984-ig igen kemény diktatúrát gyakorló – kínaiak pártja, míg az 1986-ban megalakult DPP az őslakosoké. E felállás önmagában is alkalmas mély sebek politikai célú felvakarására. Ám a DPP tudatosan kerüli ezt, leginkább azért, hogy egyre több korábbi KMT-szavazót csábítson magához. A másik döntő különbség is történelmi gyökerű. A KMT az establishment és a nagytőke pártja, alig elképzelhető nagyságú pénzügyi háttérrel, míg a DPP az egyszerű emberek alulról szerveződő mozgalma, lényegesen szűkösebb eszközökkel. A KMT a múmiák pártja, vezetése kiöregedett; ez is magyarázza, hogy a mostani választáson először szavazó 1,6 millió polgár túlnyomó része a DPP-t választotta.

Ugyanakkor a Kína-politikában fennálló nézetkülönbség a két párt közt szinte elhanyagolható. Pedig messziről indultak: a KMT egyetértett az egy Kína elvével, csak éppen fordítva, Kína Tajvanhoz csatolása útján képzelte el, a DPP viszont a független Tajvan híve volt. Ám amikor a DPP 2008-ig tartó kormányzása idején megindult a függetlenség felé, a Kína és a Tajvan közötti kapcsolatok úgy megromlottak, hogy Kína még „nem békés eszközök” alkalmazását is kilátásba helyezte.

A KMT 2008-as visszatérése után e kapcsolatok erősen feljavultak: megindult a kereskedelem, a tajvaniak végre beutazhattak Kínába, és fordítva is megindult a közlekedés. Tíz évvel ezelőtt a Csang Kaj-sek bőröndjéből előkerült – felbecsülhetetlen értéket képviselő – kínai kincseknek helyet nyújtó Nemzeti Palota Múzeum kongott az ürességtől, ma mozdulni sem lehet a kínai látogatóktól. A túloldalról érkező turisták pedig bevetik magukat a szállodai szobájukba, és tévét néznek. Ilyen műsort még soha nem láttak: itt élőben vitatják a kormány politikáját!

Ezzel együtt a KMT túl lassan szembesült azzal a problémával, hogy a Kínai Népköztársaság, ahelyett, hogy a Szovjetunióhoz hasonlóan bedőlt volna, gazdaságilag, katonailag és politikailag is megerősödött, így térdre kényszerítése, a német egyesítés kínai utánzása végleg elmarad. A DPP viszont jól mérte fel a mozgásterét, győzelme esetére például beígérve, hogy főtitkárának első útja Washingtonba vezet, minden kétséget kizáróan azért, hogy megnyugtassa legfontosabb szövetségesét: nem kell konfliktustól tartani, legalábbis olyantól nem, ami Tajvanról indulna. Hogy Peking mit szól a DPP győzelméhez, még nem tudjuk, de az bizonyos, hogy a KMT-vel könnyebben tudnak szót érteni. A maguk módján be is segítettek a kampányba, hiszen a Kínai Népköztársaság elnöke nemrégiben – semleges területen, Szingapúrban – találkozott Ma Jing-csiu tajvani elnökkel (KMT), akinek az elnöki mivoltát a találkozó során sem kellett idézőjelbe tennie, s ez példa nélkül áll a felek történetében. Az persze más kérdés, hogy az egyszeri tajvani választó szeretné hazáját olyan messzire tudni Kínától, amennyire az csak lehetséges.

*

A választás előestéjén a DPP kampányközpontjában mozdulni sem lehetett az önkéntesek és a szimpatizánsok hadától, míg a KMT központja kongott az ürességtől. A DPP végül a kapott szavazatok kétszeresével ütötte ki KMT-t, a történelemben először női elnököt adván a tajvaniaknak. S hogy mi jön ezután? Nos, elképzelhető, hogy a tajvani szoros két oldala között kialakul némi feszültség, de Kínának van épp elég gondja, hogy egyben tartsa roppant birodalmát a lázongó Tibettel, az éhező ujgurokkal és a demokráciához szokott Hongkonggal. Tajvan bekebelezésével Kína csak a konfliktusai számát szaporítaná. A tajvani választó nem is tart ettől, pusztán az érdekli, hogy hazája képes lesz-e a gazdasági növekedést felhozni a régi szintjére, csökken-e a munkanélküliség, és hozzá lehet-e jutni emberi áron egy lakáshoz az ingatlanáraival Londont is verő Tajpejben.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.