Kína és a tajvani választás

Egyre szorosabb

  • Eörsi Mátyás
  • 2016. február 21.

Külpol

Az avatatlanok szerint e választás éppenséggel azt is eldönthette, hogy béke lesz-e a Tajvani-szoros vidékén. Fennmarad-e a kiegyensúlyozott jelenlegi állapot, vagy ellenkezőleg, a győztes független állammá nyilvánítja Tajvant, kivíva ezzel Peking haragját, aminek következtében egy katonai konfliktust sem lehet kizárni? S mivel Tajvan integritását az Egyesült Államok garantálja, a választás tétje végső soron az Amerika és Kína közötti katonai konfliktus is lehetett volna. Csudát! Tajvan helyzete ugyan tényleg borotvaélen táncol, de a status quo bolygatása senkinek sem áll érdekében.

1949-ben, a kommunisták kiütéses győzelmével záruló polgárháború után a bukott kínai vezetés Csang Kaj-sekkel az élén Tajvan szigetére menekült. Csang Kaj-sek szerint Kína kommunista kormánya nem volt legitim, így haláláig nem adta fel azon ambícióját, hogy akár katonai erővel is visszafoglalja országát, s addig is ragaszkodott hozzá, hogy ő képviseli egész Kínát. Tajvan hivatalos neve máig Kínai Köztársaság, és az ENSZ-ben 1971-ig valóban egész Kínát képviselte. 1971-ben aztán felvették a népi Kínát az ENSZ-be, Tajvant pedig kizárták. Csang Kaj-sek lényegében egyedül maradt, azzal a cserébe kapott ígérettel, hogy az Egyesült Államok segítséget nyújt neki egy esetleges kínai agresszióval szemben.

Kína ma a saját részének tekinti Tajvant, de túl azon, hogy a nemzetközi színtéren teljesen elszigeteli, nem tesz érdemi lépéseket. Ezzel szemben Tajvan már nem tekinti saját részének Kínát, viszont – Délkelet-Ázsia egyetlen valódi liberális demokráciáját okkal féltve – szeretné fenntartani a mostani jogállását. A szigeten évtizedek óta két párt verseng egymással: az eddig hatalmon levő KMT (Kuomintang, azaz Kínai Nemzeti Párt – így hívták Csang Kaj-sek pártját is az óhazában) és a DPP (Demokrata Progresszív Párt).

A tajvani politika mélyen megosztott. Először is etnikai alapon. A KMT az 1949-ben idemenekült – és 1984-ig igen kemény diktatúrát gyakorló – kínaiak pártja, míg az 1986-ban megalakult DPP az őslakosoké. E felállás önmagában is alkalmas mély sebek politikai célú felvakarására. Ám a DPP tudatosan kerüli ezt, leginkább azért, hogy egyre több korábbi KMT-szavazót csábítson magához. A másik döntő különbség is történelmi gyökerű. A KMT az establishment és a nagytőke pártja, alig elképzelhető nagyságú pénzügyi háttérrel, míg a DPP az egyszerű emberek alulról szerveződő mozgalma, lényegesen szűkösebb eszközökkel. A KMT a múmiák pártja, vezetése kiöregedett; ez is magyarázza, hogy a mostani választáson először szavazó 1,6 millió polgár túlnyomó része a DPP-t választotta.

Ugyanakkor a Kína-politikában fennálló nézetkülönbség a két párt közt szinte elhanyagolható. Pedig messziről indultak: a KMT egyetértett az egy Kína elvével, csak éppen fordítva, Kína Tajvanhoz csatolása útján képzelte el, a DPP viszont a független Tajvan híve volt. Ám amikor a DPP 2008-ig tartó kormányzása idején megindult a függetlenség felé, a Kína és a Tajvan közötti kapcsolatok úgy megromlottak, hogy Kína még „nem békés eszközök” alkalmazását is kilátásba helyezte.

A KMT 2008-as visszatérése után e kapcsolatok erősen feljavultak: megindult a kereskedelem, a tajvaniak végre beutazhattak Kínába, és fordítva is megindult a közlekedés. Tíz évvel ezelőtt a Csang Kaj-sek bőröndjéből előkerült – felbecsülhetetlen értéket képviselő – kínai kincseknek helyet nyújtó Nemzeti Palota Múzeum kongott az ürességtől, ma mozdulni sem lehet a kínai látogatóktól. A túloldalról érkező turisták pedig bevetik magukat a szállodai szobájukba, és tévét néznek. Ilyen műsort még soha nem láttak: itt élőben vitatják a kormány politikáját!

Ezzel együtt a KMT túl lassan szembesült azzal a problémával, hogy a Kínai Népköztársaság, ahelyett, hogy a Szovjetunióhoz hasonlóan bedőlt volna, gazdaságilag, katonailag és politikailag is megerősödött, így térdre kényszerítése, a német egyesítés kínai utánzása végleg elmarad. A DPP viszont jól mérte fel a mozgásterét, győzelme esetére például beígérve, hogy főtitkárának első útja Washingtonba vezet, minden kétséget kizáróan azért, hogy megnyugtassa legfontosabb szövetségesét: nem kell konfliktustól tartani, legalábbis olyantól nem, ami Tajvanról indulna. Hogy Peking mit szól a DPP győzelméhez, még nem tudjuk, de az bizonyos, hogy a KMT-vel könnyebben tudnak szót érteni. A maguk módján be is segítettek a kampányba, hiszen a Kínai Népköztársaság elnöke nemrégiben – semleges területen, Szingapúrban – találkozott Ma Jing-csiu tajvani elnökkel (KMT), akinek az elnöki mivoltát a találkozó során sem kellett idézőjelbe tennie, s ez példa nélkül áll a felek történetében. Az persze más kérdés, hogy az egyszeri tajvani választó szeretné hazáját olyan messzire tudni Kínától, amennyire az csak lehetséges.

*

A választás előestéjén a DPP kampányközpontjában mozdulni sem lehetett az önkéntesek és a szimpatizánsok hadától, míg a KMT központja kongott az ürességtől. A DPP végül a kapott szavazatok kétszeresével ütötte ki KMT-t, a történelemben először női elnököt adván a tajvaniaknak. S hogy mi jön ezután? Nos, elképzelhető, hogy a tajvani szoros két oldala között kialakul némi feszültség, de Kínának van épp elég gondja, hogy egyben tartsa roppant birodalmát a lázongó Tibettel, az éhező ujgurokkal és a demokráciához szokott Hongkonggal. Tajvan bekebelezésével Kína csak a konfliktusai számát szaporítaná. A tajvani választó nem is tart ettől, pusztán az érdekli, hogy hazája képes lesz-e a gazdasági növekedést felhozni a régi szintjére, csökken-e a munkanélküliség, és hozzá lehet-e jutni emberi áron egy lakáshoz az ingatlanáraival Londont is verő Tajpejben.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.