Elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu, egykori miniszetere és a Hamasz vezére ellen

  • narancs.hu
  • 2024. november 21.

Külpol

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság feltételezett háborús bűncselekmények miatt adott ki elfogatóparancsot a politikusok és a terrorista ellen. 

Elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és a Hamász katonai vezetője, Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri ellen a gázai-izraeli háborúban elkövetett feltételezett háborús bűnök miatt - bár  az izraeli hadsereg szerint ő egy júliusi gázai légicsapásban meghalt.

A Hamász vezetőjét civilek elleni gyilkosságokért és túszejtésekért, túszok éheztetéséért és a velük szemben elkövetett nemi erőszakért tartóztatná le a hágai bíróság ügyésze. A terrorszervezet fejei ellen felhozott vádak: tömeges gyilkosság, túszejtés, nemi erőszak és más erőszakos szexuális cselekmények, kínzás, fogvatartás során elkövetett embertelen cselekmények, kegyetlen bánásmód, írja a BBC.

Az izraeli kormányfő és novemberben menesztett minisztere a főügyész kérvénye alapján az alábbiakkal lenne gyanúsítható: civil lakosság éheztetése mint hadviselési módszer, szenvedés vagy súlyos testi vagy egészségi sérülés szándékos okozása, kegyetlen bánásmód, szándékos gyilkosság mint háborús bűncselekmény, a civil lakosság elleni támadások szándékos irányítása, üldöztetés és egyéb embertelen cselekmények.

Az elfogatóparancs értelmében azok az államok, amelyek aláírták a Nemzetközi Büntetőbíróság létrehozataláról és működéséről szóló nemzetközi szerződést, a Római Statútumot, a saját területükön kötelesek őrizetbe venni és átadni a törvényszéknek az érintett személyeket. Magyarország elfogadta ugyan a Római Statútumot, aláírni azonban nem írta alá, vagyis itthon az nem érvényes. Ilyen elfogatóparancs van érvényben Vlagyimir Putyin és gyerekjogi biztosa, Marija Lvova-Belova ellen. Erről itt írtunk részletesen. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.