Az ukrán parlament honlapjára felkerült egy módosító javaslat az oktatási törvényhez, amely ismét szűkítené a nemzeti kisebbségi nyelvek használatának korlátait.
A tervezet ellen közös nyilatkozatban tiltakozott a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség.
A három szervezet előrebocsátja, hogy az Ukrajnában élő magyarok nagyra értékelik azokat a korábbi módosításokat, amelyek részben visszaállították a nemzeti kisebbségek, köztük a magyarok anyanyelvű oktatására vonatkozó jogait. Az új törvénytervezet azonban például arról rendelkezik, hogy a kisebbségek nyelve csak az iskolai órákon használható. Tanórán kívül csak az államnyelvet lehet használni. A tervezet a magánérintkezésben is tiltaná a kisebbségi nyelvek használatát, kitér arra is, hogy az órák közötti szünetekben, a tanáriban és az udvaron is ukránul kell megszólalni.
„A törvény elfogadása esetén nemcsak szűkíti a nemzeti kisebbségek jogait nyelvük használatára, hanem ellentétes az alapvető emberi jogokkal is. Mivel Ukrajna európai integrációjának egyik lényeges feltétele a nemzeti kisebbségek jogainak biztosítása, ez a tervezet veszélyezteti országunk csatlakozási folyamatát az Európai Unióhoz” – közölte a három szervezet.
A tervezetről Facebook-oldalán hírt adott Balla D. Károj író is, aki keserű szájízről ír a kilátásba helyezett jogsértés kapcsán, és arról, hogy nem kétséges, ha mérni kell, nagyobb bűn az Ukrajna ellen indított orosz háború, mint „az ukrán vezetés új és újabb törekvése, hogy nem ukrán anyanyelvű lakosainak kollektív és egyéni jogait korlátozza”.
Az ungvári író sajnálja, hogy a megtámadott Ukrajna iránti szolidaritást fölülírják az ilyen sérelmek, de szerinte nyilvánvaló, pont az ilyen húzások miatt hiányzik a kárpátaljai magyarokból, ha Ukrajnáról van szó, „a lelkes hazafiság érzése”: