Elítélték a Mol–INA-perben is érintett volt horvát elnököt

  • Narancs.hu/MTI
  • 2018. október 22.

Külpol

Első körben tíz évet kapott a Hypo Bank és a Mol–INA-egyesített perben, de fellebbezett.

Első fokon 2,5 év börtönbüntetésre ítélte hétfőn a Zágráb megyei bíróság Ivo Sanader volt horvát kormányfőt, a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) egykori elnökét háborús nyerészkedésért – közölte a horvát közszolgálati televízió.

Ivo Sanadert a Hypo Bank perének újratárgyalásában azzal vádolták, hogy külügyminiszter-helyettesként 3,6 millió kuna (mintegy 157 millió forint) jutalékot fogadott el az osztrák banktól, miután az jóváhagyott Horvátország számára hitelt külképviseleti épületek megvásárlására. Mivel Horvátország akkor háborúban állt, Sanadert háborús nyerészkedéssel is megvádolták. A bíróság a 3,6 millió kuna visszafizetésére is kötelezte a volt kormányfőt.

Sanadert korábban ebben az ügyben jogerősen is elítélték. A Hypo Bank- és a Mol-INA-ügyek egyesített perében a Zágráb megyei bíróság 2012 novemberében nem jogerősen tíz év börtönbüntetésre ítélte háborús nyerészkedés, hivatali visszaélés és vesztegetés miatt. A legfelsőbb bíróság a büntetést 2014-ben jogerősen nyolc és fél évre enyhítette. A volt horvát miniszterelnök ezt követően eljárási hibák miatt az alkotmánybírósághoz fordult jogorvoslatért, a taláros testület pedig újratárgyalást rendelt el. A két ügyet jelenleg külön tárgyalják.
A Mol–INA-ügyben kedden kezdődik a tárgyalás.

Hernádi és Garancsi 2013-ban

Hernádi és Garancsi 2013-ban

Fotó: MTI

Sanader ellen összesen hat peres eljárás folyik, de egyikben sincs jogerős ítélet. A volt kormányfőt nyolc évvel ezelőtt tartóztatták le és közel négy és fél évet töltött vizsgálati fogságban a Hypo Bank- és a Mol–INA-ügyek egyesített perének ítélete után. 2015 novemberében azonban elhagyhatta a börtönt, azóta szabadlábon védekezik az ellene folyó perekben.

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.